ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Şubat 2013 Cumartesi 09:19

Vergide imtiyaza son mu?

Vergide imtiyaza son mu?

Vergiler üzerinde bir haksızlık olduğu noktasında her programda eleştiri oklarının döndüğü Bakan iyi haberi verdi.


"Vergi kanununda belli kesimlere verilmiş imtiyazlar var. Bunların bir kısmını gözden geçirilmesi ihtimali her zaman gündemde olan bir konu"

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Yapı Ürünleri Üreticileri Federasyonu tarafından düzenlenen 'Türk Ekonomisi ve İnşaat Sektöründe 2013 beklentileri' konulu toplantıda soruları yanıtladı.

"DEFALARCA TEKZİP YAYINLADIK. ONA RAĞMEN YAZIYORLAR"

Gelir vergisi reformuyla ilgili bir soru üzerine Maliye Bakanı Şimşek, "Bu son dönemde çıkan yorumların değerlendirmelerin bir kısmı tamamen yanlış. Bir kısmı birtakım teorik çalışmalar üzerine kurulu. Şimdi gelir vergisi reformuyla ilgili bu anlamda çok şey yazılıp çiziliyor.

Reform taslak haline gelseydi zaten Meclis'e giderdi. Birtakım ön çalışmalar var ama Bakanlar Kurulu'na Meclis'e gidene kadar zaten taslak bile değil. Bir herhangi bir konuda çalışırken arkadaşlar bütün alternatifleri ortaya koyabilirler. Ama o alternatiflerin yasa taslağına gireceğine dair bir karar olması lazım. Şu anda öyle bir karar yok. Biz bunların bir kısmını defalarca yalanladık. Onlar yazmaya devam ettiler. Olmayan bir taslağın, olmayan bir husus üzerine varmış gibi yorum yapmak bu tür tedirginlikleri gündeme getiriyor. Ama şu bir gerçek. Türkiye'de bir gelir vergisi reformuna ilişkin bir çalışma var.

Bu reformun birçok boyutu var. Boyutlarından bir tanesi, basitleştirme. Vergi mevzuatını anlaşılabilir hale getirme. Mesele şu anda 256 madde olan kurumlar vergisi, gelir vergisi kanununu 90 küsür maddeye indirmeyi hedefliyoruz. İkinci boyutu şu. Şu anda beyanname verenlerin sayısı çok az. Beyanname veren kesimi aşamalı olarak genişletme yetkisini Bakanlar Kuruluna vermeyi düşünebiliriz. Bu konuda verilmiş kesin bir karar yok.

Üçüncü olarak herhangi bir vergi kanununa baktığınız zaman çok ciddi istisnalar, belli kesimlere verilmiş imtiyazlar var. Bunların bir kısmını gözden geçirilmesi ihtimali her zaman gündemde olan bir konu. Bunlara ilişkin bir karar yok. Bunların hepsinin üstünde çalışma yapılmış. Bu yapılan yorumlar sanki elimizde bir taslak var ve bu taslak Meclise gitmiş sanki yakında yasalaşacakmış gibi sunuluyor. Bunların bir kısmı malzeme arayışı içinde olanlardır. Bunun da toplumda tedirginlik yarattığını biliyoruz. Biz defalarca tekzip yayınladık. Ona rağmen devam ediyorlar. Özü budur" şeklinde konuştu.

"İMKANLAR OLURSA KATKI VERECEĞİZ"

Kentsel dönüşümle ilgili bir soruya ise Şimşek "Sadece ekonomik sadece dönüşüm boyutu değil. Aynı zamanda sosyal boyutu da var. Bu işin başarılı götürülmesi bizim için temel bir önceliktir. Buna daha fazla kaynak konusunda da biz konuyu önemsiyorsak kaynak ayırırız. Mesele biz eğitimi önemsiyoruz. Şu anda bütçenin yüzde 17'si eğitime gidiyor. Az bir para değil. 68 milyar lira bu sene ayrılan ödenek. Çok büyük olasılıkla imkanlar olursa katkı vereceğiz. Sağlığı önemsiyoruz. Kamu kaynaklarının yüzde 17'si de oraya gidiyor.

Dolayısıyla alt yapıyı önemsedik. Şu 10 yıl içinde alt yapıya 140 milyar dolarlık yatırım yapıldı. Bunlar çok büyük rakamlar.Kentsel dönüşüm de şu anda çok öncelikli çok temel bir konu. Kaynakla birlikte bu işin organizasyonu da önemli. İlgili bakanlık olduğu için ben iyimserim. O anlamda bu konuların hepsine vakıf olunacak ve zamanla bu sorunlar çözülecek diye düşünüyorum" dedi.

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER