ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Eylül 2014 Cuma 12:58

Vergi borcu olanlar dikkat!

Vergi borcu olanlar dikkat!

Torba yasa; vergi, prim ve ceza gibi borçları bitirme yolunu açıyor.


Torba yasa; vergi, prim ve ceza gibi borçları bitirme yolunu açıyor. Borçları yapılandırma imkanı getirirken, faiz yükünden de kurtarıyor.

Vergi borçlarının nasıl yapılandırılacağına ilişkin tebliğ taslağı, Gelir İdaresi'nin internet sitesinde yayımlandı. Tebliğin Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından başvurular başlayacak. Tebliğ taslağına göre; vergi borçluları, başvurularını 1 Aralık 2014 günü mesai bitimine kadar yapabilecek.

Peşin ödeme yapmak isteyenler için de, borçlarını taksitlendirip ilk taksiti yatıracaklar için de son ödeme tarihi 31 Aralık 2014.

Hesaplanan tutarın ilk taksit ödeme süresi içinde tamamen ödenmesi halinde, bu tutara herhangi bir faiz uygulanmayacak. Taksitle ödenmek istenmesi durumunda borçlular 6, 9, 12 veya 18 eşit taksitte ödeme seçeneklerinden birini seçecek.

TERCİH YAPILACAK

Tercihte bulunulmaması halinde, en uzun taksit sayısı olan 18 taksite ilişkin ödeme planı verilecek. Taksitle yapılacak ödemelerde, belirlenen tutar; 6 eşit taksit için 1.05, 9 eşit taksit için 1.07, 12 eşit taksit için 1.10, 18 eşit taksit için 1.15 katsayısı ile çarpılacak ve 2'şer aylık dönemler halinde ödenecek taksit tutarı hesaplanacak.

FATURADAKİ TARİH ÖNEMLİ

Torba yasa, 30 Nisan 2014'ten önce olan borçları kapsıyor. Su borcu olanlar, su kullanım dönemi Nisan ayı olsa bile, fatura yer alan son ödeme tarihi Mayıs ayına sarkıyorsa, bu borcu yapılandırma kapsamında ödeyemeyecek.

Örneğin, su kullanım dönemi 15 Mart 2014 ile 15 Nisan 2014 olan su alacağının faturada yer alan son ödeme tarihi Nisan ayı içerisine rastladığı takdirde bu alacak madde kapsamına girerken, Mayıs ayına rastlaması halinde madde kapsamına girmeyecek.

EMEKLİYE 1 YIL SÜRE GELDİ

Torba yasada, emeklilerin maaşının bankadan çekilme süresi ile ilgili olarak da bir düzenleme yapıldı. Mevcut durumda, 6 ay boyunca emekli aylığı bankadan çekilmezse, emeklinin aylık ödemeleri durduruluyor, sağlıkla ilgili hakları askıya alınıyor. Emekli, dul ve yetimler adına gönderilen aylıklarda, durdurma süresi torba yasa ile 6 aydan 1 yıla çıkarıldı. 

KAYNAK: MİLLİYET

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER