ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Mart 2014 Cuma 09:09

Ve beklenen indirim kapıda

Ve beklenen indirim kapıda

EPDK’nın akaryakıt şirketlerinden benzin ve motorinde ‘katkılı ürünler’ için indirim istemesi etkili oldu.


Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz’ın, akaryakıt dağıtım şirketlerine yazı göndererek katkılı akaryakıtta 20 Mart’a kadar indirim istemesi etkili oldu. Hürriyet'in haberine göre Petrol Ofisi, Opet, Shell gibi dağıtım şirketlerinin yöneticileri, EPDK’ya giderek bu konuda görüşmeler gerçekleştirirken, önümüzdeki günlerde bu ürünlerde indirime gidilmesi bekleniyor. Diğer yandan akaryakıt şirketleri, motorin pazarının yaklaşık yüzde 40’ını oluşturan bu ürünlerde indirim yapmanın kendilerini zorlayacağını savunuyor.

EPDK’nın geçtiğimiz hafta akaryakıt şirketlerine gönderdiği yazıda, yapılan çalışmalarda katkılı ve normal ürünler arasındaki fiyat farkının yüksek olduğunun tespit edildiği vurgulanmış, katkılı ve standart ürün fiyatları arasındaki farkın 20 Mart 2014 tarihine kadar makul düzeye çekilmesi gerektiği ifade edilmişti. Aksi halde Kurumun, tavan fiyat uygulamasına geçebileceği de not edilmişti. Bu yazının üzerinde büyük akaryakıt dağıtım şirketlerinin üst düzey yöneticileri, soluğu EPDK’da aldı. Fakat şirketlerin çabaları pek de etkili olmadı.

Akaryakıtçıların, katkılı ve katkısız akaryakıt arasındaki 10-12 kuruşluk fiyat farkının normal olduğunu savundukları kaydediliyor. Fakat EPDK Başkanı Yılmaz’ın indirim yapılması gerektiği konusundaki tutumunu koruduğu ve şirketlere “İndirim yapılmaması durumunda daha radikal kararlar alınabilir” uyarısı yaptığı belirtiliyor.
Bu konuda görüştüğümüz bir enerji yetkilisi ise fiyattan daha çok ürün içeriğinin önemli olduğunu dile getirerek, “Arabanızın motoru güçleniyor, motoru temizliyor algısı yaratan reklamlar yapılıyor ve tüketiciler bu ürünler için litrede 10-12 kuruş daha fazla ödüyor. Gerçekten de motor güçleniyor mu ya da motoru koruyor mu? Buradaki kritik husus bu. 5-6 kuruş indirim gelebilir. Bu inecek, belli bir süre sonra tekrar artacak” dedi.

Satışların yüzde 40’ı

BİR akaryakıt şirketi temsilcisine katkılı ürün satışlarının, dağıtım şirketlerinin yıllık cirosu içinde yüzde kaç paya sahip olduğunu sorusunu “Katkılı ürünler motorin pazarının yüzde 40’ını oluşturuyor. Bu ürünler ağırlıklı olarak Petrol Ofisi, Total, Opet, Shell, BP gibi büyük dağıtım şirketlerinde var. Bu indirim şirketlerin karlılığını etkiler. 1 kuruş bile bizler için önemli bir oran. Akaryakıt şirketlerinin karlılığı zaten son yıllarda çok düştü. 100’de 1 seviyesinde bile değil. O açıdan bu ciddi bir indirim” yanıtını verdi.

Yakın mercek altına aldı

EPDK, katkılı ürünleri mercek altına aldı. Katkılı ürün konusunda EPDK, şirketlerden şu tür bilgiler talep etti:
2013 boyunca yapılan katkılı motorin ve katkılı benzin ürün miktarları
Katkı maddesinin hangi aşamada, ne şekilde, hangi oranda ve kimin tarafından katıldığına dair rapor
Katkı maddelerinin içeriği ve etkilerine dair bilgilendirme raporu ve iddiaları ispatlayıcı belgeler
Katkılı ürünler için 2013 yılı boyunca kullanılan katkı maddesi miktarları

5-6 kuruşluk indirim

EPDK, piyasada hem standart hem katkılı ürün fiyatlarını “anlık” olarak yakın markajda tutuyor. Kuruma göre, otomobillerde performansı artırdığı belirtilen katkılı ürün, motorin ve benzine göre 12 kuruş daha pahalı. Kurum, katkılı üründe fiyat farkının en fazla 5-6 kuruş olmasını istiyor. 

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER