ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Ağustos 2013 Cumartesi 18:16

Vali Yazıcı: "Yozgat'ta aspir ekimi yaygınlaştırılacak"

Vali Yazıcı: "Yozgatta aspir ekimi yaygınlaştırılacak"


 Vali Abdulkadir Yazıcı, aspirin milli bir bitki oluğunu belirterek tüm Yozgat'ta yaygınlaştırılacağını, bu sayede nadas için boş bekleyen arazi kalmayacağını söyledi.
Yozgat’ın Yenifakılı ilçesine bağlı Fehimli Köyünde bu yıl ilk kez düzenlenen 'Aspir Hasat Bayramı'nda konuşan Vali Yazıcı, Yozgat'ın yaklaşık 500 bin nüfusu ve 550 köyü olduğunu belirtti. Yazıcı, "İlimiz Türkiye'nin en geniş tarım arazilerine sahip. 50 bin çiftçi aile işletmesi var. Aile başı 150 dönüm arazi bulunuyor." dedi.

Yozgat'ın sahip olduğu 1 milyon 350 bin hektar alanın yüzde 57'sinin tarım arazisi olduğunu vurgulayan Yazıcı, "Bu arazilerimizin yüzde 98'inde yapılan tarım, hububat tarımıdır. Maalesef 780 bin hektar arazimizin en az üçte biri de nadasa bırakılmaktadır. Daha doğrusu boş bekletilmektedir. Arazilerimizin yüzde 20'si orman arazisi. Yüzde 18 ve 19'u da mera ve çayırdan oluşuyor. Geri kalan da tarım dışı arazi. Rakamlarda gösteriyor ki ilimiz tarım ve hayvancılığa dayalı bir il. 250 bin büyükbaş hayvanımız ve yaklaşık 250 bin de küçükbaş hayvan varlığımız var." dedi.

Tahıl üretiminin egemen olduğu Yozgat'ta aspirin yaygılaştırılması, Türkiye'de geliştirilmesinin umut olduğunu vurgulayan Yazıcı, "Sulama açısından sıkıntılı olan ilimizde aspirin, daha az su ihtiyacı olması, hasadının diğer tarım aletleriyle yapılıyor olması, hububat tarımında diğer kaliteli bitkiler arasında yer alması sebebiyle ilimizde bu bitkinin tutacağını düşünüyorum. Özellikle aspir konusundaki gayretlerinden dolayı Bakanımız Mehdi Eker'e teşekkür ediyorum." diye konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER