ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Nisan 2013 Salı 19:47

Vali Balkanlıoğlu: "Afyon ette bir numara olur"

Vali Balkanlıoğlu: "Afyon ette bir numara olur"


Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu, İstanbul’un et ihtiyacının yüzde 20’sini karşılayan Afyonkarahisar’da üretici birliklerinin güçlenmesi gerektiğini söyledi. Balkanlıoğlu, üretici birliklerinin hayata geçireceği projeler sayesinde et ve et ürünlerinde ileride bir numara olabileceklerini kaydetti.

Türkiye Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği toplantısında konuşan Vali İrfan Balkanlıoğlu, Afyonkarahisar’da et ve et ürünlerinin kalitesinin gitgide arttığını, Türkiye genelinde markalı ürünler bulunduğunu belirtti. Et sektöründeki kalitenin korunması adına üretici birliklerinin de kendisini geliştirmesi gerektiğini ifade eden Balkanlıoğlu, “Geçmişte her şey devletten beklenirdi. Devlet yukardan dikte ederdi. Avrupa’da bu böyle değil. Oradaki hayvancılık işlerinin hemen hepsi birlikler tarafından gerçekleştiriliyor. Üretmek, dağıtmak ve ihracata kadar üreticiler söz sahibi. Devlet sadece politika düzenliyor ve denetliyor. Yani bütün her şey üreticilerin kendi kurduğu birlikler sayesinde yapılıyor.” dedi.

Balkanlıoğlu, Türkiye’de artık işleyişlerin bu yöne doğru gittiğini belirterek, verimli ırklar sayesinde Türkiye’de de bir tonun üzerinde ağırlığı olan boğaları görebildiklerini anlattı. Balkanlıoğlu, “Bütün dünyada hayvancılığa devletlerin teşvikleri var. O nedenle rekabet ediyorlar. Bazı ülkelerin yağmurlu gün sayısının fazla olması nedeniyle otların fazla olması büyük avantajdır. Mesela yurt dışından Angus türü hayvanlar geldi. Bu hayvanların üretildikleri yerler uçsuz bucaksız çayırlardır. Bu hayvanlar insanlara da alışık değiller, bölgeden helikopterle alınıyorlar. Yani onlardaki masraf sıfıra yakın olduğu için onlarla rekabet etmek oldukça zor.” diye konuştu.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın, bu konuda çabaları olduğunu, ancak bunun yanında üretici birliklerinin de gayretleri olması gerektiğini anlatan Balkanlıoğlu, valiler olarak bu konuda kendilerine düşeni yapmaya hazır olduklarını dile getirdi.

Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Raşit Tabak da düne kadar Türkiye’yi, insan sağlığına tehlikeli, son derece kötü şartlarda üretim yapmakla suçlayan AB ülkelerinin, bugün Türkiye’den süt ve et talep eder hale geldiğini söyledi.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER