ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Mart 2013 Salı 22:27

Uşak'taki seminerde ihracata devlet yardımları ve Irak pazarı anlatıldı

Uşaktaki seminerde ihracata devlet yardımları ve Irak pazarı anlatıldı


Uşak Ticaret ve Sanayi Odası (UTSO), Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü ve Denizli İhracatçılar Birliği (DİB) tarafından bir seminer düzenlendi. Atatürk Kültür Merkezi’ndeki seminerde, ihracatta sağlanan devlet yardımları ve Irak pazarına ihracat konuları anlatıldı. Seminere UTSO Başkanı Mustafa Kuvvet, Uşak Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Ali Yıldırım, DİB Başkanı Süleyman Kocasert, İhracat Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Halit Oral Akbay, Ekonomi Bakanlığı dış ticaret uzmanları ve işadamları katıldı.

Açılış konuşmasını yapan UTSO Başkanı Kuvvet, “Uşak, 2011 yılında 155 milyon 663 bin dolar ihracat yaparken bu rakam, 2012 yılında 181 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. Artan bir ivme yakalayan ihracat rakamlarımız, ihraç kayıtlı satışlarımız da eklendiğinde yaklaşık 600 milyon doları bulmaktadır. 2013 yılında ise ihracatta her ay yükselme var.” dedi. DİB Başkanı Kocasert ise, “Uşak’ta 2012 yılında yapılan 180 milyon dolarlık ihracat değeri, Uşak merkezli firmaların yaptığı ihracatın karşılığıdır. Dahilde İşleme Rejimi ve devlet yardımları, ihracat yapan firmalarımız için hayati önem taşımaktadır. Gün geçtikçe daha da zorlaşan küresel ticari rekabet ortamında firmaların, rekabeti kolaylaştırıcı ve yeni pazarlara ulaşmayı teşvik edici fırsatlardan sonuna kadar yararlanması gerekmektedir.” diye konuştu.

Bakanlık dış ticaret uzmanları da İhracat Mevzuatı, Dahilde ve Hariçte İşleme Rejimleri, İhracatta Sağlanan Devlet Yardımları, Türk Ürünlerinin Yurtdışında Markalaşması, Marka ve Tanıtım, Ar-Ge ve Tasarım Destekleri, Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi, Pazar Araştırması ve Pazara Giriş Desteği, Pazara Giriş Engelleri ve Çözüm Yolları konularında bilgi verdi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER