ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Çok Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Aralık 2013 Salı 21:13

Uşak’ta işsizlik yok, iş beğenmeme var

Uşakta işsizlik yok, iş beğenmeme var


Uşak Deri Karma OSB Başkanı Akif Küplemez ve Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait Çelik, inovasyon etkinliklerine katılan öğrencilerle bir araya geldi. Öğrencilerin sorunlarını ve taleplerini dinleyen Akif Küplemez, “Uşak’ta işsizlik yok, fakat iş beğenmeme var. Üniversiteli arkadaşlarımdan ricam, masa başı iş bakmamaları. Sektörlerinde başarılı olmak isteyenler, mutlaka işin mutfağında yetişmeli.” dedi.

Kentte sanayici, üniversite ve öğrenci sac ayağını oluşturmak için çeşitli çalışmalar yapan Uşak Deri Karma Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Akif Küplemez, bu kapsamda Türkiye İnovasyon etkinliklerine gönderilen öğrencilerle buluştu. Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait Çelik, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Sayın Dalkıran ve Prof. Dr. Hasan Tosun ile Genel Sekreter Yrd. Doç. Dr. Adil Karaman’ın da katıldığı toplantıda, öğrencilerin geleceğe dair beklentileri dinlendi.

Uşak Deri Karma Organize Sanayi Bölgesi tarafından 28-30 Kasım tarihleri arasında, Ekonomi Bakanlığı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından ortaklaşa organize edilen 'Türkiye İnovasyon Haftası' etkinliklerine gönderilen öğrenciler, reel sektörden beklentilerini tek tek söz alarak anlattı. Öğrencilerin sorunlarını, beklentilerini dinleyen ve kısa özgeçmişlerini inceleyip iş kapılarının açılması için not alan Uşak Deri Karma OSB Yönetim Kurulu Başkanı Akif Küplemez, “Uşak’ta işsizlik yok fakat iş beğenmeme var. Meslek sahibi olan ve alanında yeterli donanıma sahip olanlar iş bulur. Üniversiteli arkadaşlarımdan ricam, masa başı iş bakmamaları. Sektörlerinde başarılı olmak isteyenler, mutlaka işin mutfağında yetişmeli. Ülkemizin olduğu gibi, Uşak’taki üniversitelerin ve sanayi bölgelerinin de hedefleri olmalı. Önümüzde 10 yıllık bir kalkınma dönemi var. Biz Uşak Deri Karma OSB olarak hedeflerimizi belirledik ve kente ekonomik anlamda fayda sağlamak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Hem Uşak’ın hem de üniversitenin marka olması için hep beraber elimizi taşın altına koymamız gerek. Çünkü bizler Uşak’ın hak ettiği yere gelmesi için buradayız. Uşak’tan mezun olacak öğrencilerimizin iyi olması, bizim için övünç kaynağı olacak. Fakat bu sağlamak için öğrencilerimize çok iş düşüyor. Sürekli kendisini geliştiren ve dış dünyada nelerin olup bittiğini bilenler, başarıya ulaşacaktır.” diye konuştu.

Üniversiteyi bitiren öğrencilerin genellikle masa başı işi bulma telaşına düştüğünü dile getiren Akif Küplemez, sözlerini şöyle sürdürdü: “Okul biter bitmez, işe gireyim ve iyi bir maaşla hayatımı sürdüreyim düşüncesine kapılmayın. Önce kendi alanınızda nasıl iyi olabileceğinizi düşünün. Bunun temel yolu da işin tozunu yutmaktan geçiyor. Maalesef biz de mantık, hemen masa başı iş bulmaktan yana. Herkes masa başı işi yapamaz. Diğer işleri yapacak birileri de lazım. Ayrıca masa başında başarılı olmanın yolu da, diğer işleri bilmekten geçer. Hemen kurumsal bir firmada çalışacağım düşüncesine kapılmayın. Sadece yüzde 15’iniz kurumsal firmalara girecek. Diğerleri kurumsallaşmayı henüz tamamlayamamış şirketlerde iş imkanı bulabilir. Bu durum sizin şevkinizi kırmasın. Aksine bu firmaların sizin için bir kazanç olacağını göreceksiniz. Biz işsizliği azaltmak için elimizden geleni yapıyoruz. Fakat şu anda temel sorun işsizlik değil. İş beğenmemek ve mesleksizlik ciddi bir problem. Bu tip bir araya gelmelerle, sorunların üstesinden geleceğimize inanıyorum.”

REKTÖR ÇELİ: BU ÇALIŞMA HİÇBİR ÜNİVERSİTEDE OLMADI

Uşak Deri Karma OSB Başkanı Akif Küplemez’in eğitime önem verdiğini kaydeden Rektör Prof. Dr. Sait Çelik, “Bana her gün Türkiye’deki bütün üniversitelerin haberleri geliyor. Neler yapılmış diye tek tek bakıyorum. Şimdiye kadar hiçbir haberde böyle bir etkinliğe rastlamadım. Bizim dönemimizde de sanayici ve üniversite yönetimi bir araya gelip öğrencinin karşısına çıkmazdı. Öğrencilerimizin bu imkanlardan yararlanması gerekiyor. Göreve geldikten sonra, arkadaşlarımızla toplandık ve dersi sadece belli alanlarda değil, her yerde vermek istedik. Bu bağlamda kampüste hemen her gün bir etkinlik düzenliyoruz. Aynı şekilde Uşak’taki organize sanayi bölgelerinin de birer derslik haline gelmesinden yanayız. Türkiye’nin ve Uşak’ın 2023 hedeflerine ulaşması için elimizden gelen çabayı göstermeye devam edeceğiz.” dedi.KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER