ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Eylül 2013 Pazartesi 11:48

Ürün satmak için 20 yıldır fuar fuar dolaşıyor


Manisa İli Köy Kalkınma ve Diğer Tarımsal Amaçlı Kooperatifler Birliği (Köy-Koop) Başkanı Nurettin Dingaz, ortakların ürünlerinin tanıtımı ve satışı için 20 yıldır fuar fuar geziyor. 1993'ten beri Köy-Koop’un başkanlığını yapan Dingaz, uluslararası fuarlara da katılarak ürünlerin ihraç edilmesine de vesile oluyor.

Geçen yıl 13 fuara giden Başkan Dingaz, bu yıl sonuna kadar 15 fuara daha katılacağını bildirdi. Kooperatif başkanlığına 1993 yılında seçildiğini , görevi devraldığında kooperatifin sadece eski bir karar defteri olduğunu söyledi. Kooperatifin masa ve sandalyesi dahi bulunmadığını vurgulayan Dingaz, yoğun bir şekilde çalışarak bu hale getirdiklerini ifade etti. 1993 yılından itibaren kooperatifin ürünlerini tanıtmak ve satıp bağlantılar kurmak amacıyla fuarlara katıldıklarını belirterek, “İlk başlarda Tarım Bakanlığı’nın çağırdığı fuarlara gidiyorduk ama şimdi ulusal ve uluslararası çok sayıda fuara katılıyoruz. 2012 yılında ulusal ve uluslararası 13 fuara katıldık. Bu sene şu ana kadar 5 fuara gittik. Fuarlar, eylül ayından itibaren yoğunlaşıyor. Sene sonuna kadar en az 15 fuara daha katılırız.” dedi.

Fuarlara katılmalarının birinci amacının kendilerini tanıtmak, ikincisininse üyelerin ürünlerini pazarlamak olduğunu kaydeden Nurettin Dingaz, “Artık Köy-Koop’u bilinen bir marka haline getirdik. Ortaklarımız tarafından üretilen ürünlere herkes güveniyor. Fuarlarda en çok zeytin, zeytinyağı, halı, kilim ve diğer el sanatlarının satışını yapıyoruz. Özellikle zeytinyağımız, doğal olduğu için fuarlarda yok satıyor, ilgi fazla oluyor. Marka ve güven, bizim tercih edilmemizin en başta gelen sebebi. Gerek toptan gerek perakende satışlarımız oluyor. Esnaf gelip bizle bağlantı kuruyor ve toptan alıyor. Aldığı mal bitince sipariş edip ürünlerimizi almaya devam ediyor.” şeklinde konuştu.

Köy-Koop’un 14 bin üyesi olduğunu belirten Dingaz, “Üyelerimiz arasında zeytin üretimi, üzüm üretimi yapanlar var. Hayvan ürünleri yapanlar var, orman kesimi yapanlar, halı, kilim dokuyan, el sanatı ürünleri yapanlar var. Üyelerimiz bunları üretiyorlar, pazarlamasını biz yapıyoruz.” dedi. Hedeflerinin daha kaliteli ürünler olduğunu aktaran Dingaz, “Bunun için de destek gerekiyor. Devlet desteği ve kredi gerekiyor. Pek kredi alma imkanımız olmuyor. Devletin imkanlarından yararlanmalıyız. Bazı kooperatifler iyi para alabilmesine rağmen biz birlik olarak o kadar para alamıyoruz.” diye konuştu. En iyi satışları ve satış bağlantılarını fuarlarda yaptıklarını dile getiren Nurettin Dingaz, Manisa’daki şubelerinde fuarlardaki kadar satış yapamadıklarına dikkat çekti.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER