ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Çok Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Eylül 2014 Perşembe 12:07

"Urfa sade yağı"na coğrafi işaret talebi

"Urfa sade yağı"na coğrafi işaret talebi

Güneydoğu mutfağının lezzetinin sırrı olarak kabul edilen ''Urfa sade yağı"na patent almak için çalışma başlatıldı.


Güneydoğu mutfağının lezzetinin sırrı olarak kabul edilen ''Urfa sade yağı"na patent almak için çalışma başlatıldı.

"UNESCO'nun Dünya Gastronomi Şehri"ne aday Şanlıurfa'da üretilen sade yağı, kentin önemli lezzetleri arasında yer alıyor. İvesi cinsi koyunların sütünden elde edilen ve yöre halkının severek tükettiği yağ, hamaratlı ellerde zorlu işlemlerin ardından hazır hale getiriliyor.

Tek Tek Dağı'nda yetiştirilen koyunlardan elde edilen süt, çeşitli işlemlerden geçtikten sonra tereyağına dönüşüyor. Elde edilen yağın kaynatılmasıyla hazırlanan sade yağ, damak lezzetiyle birçok ünlü baklava firmasına gönderiliyor.

Güneydoğu mutfağının lezzetinin sırrı olarak kabul edilen sade yağ, yöredeki çoğu yemekte de kullanılıyor.

Şanlıurfa Ticaret Borsası (ŞUTB) da sade yağın tescillenmesi ve kentle anılması için çalışma başlatt

Şanlıurfa ile özdeşleşti

ŞUTB Başkanı Mehmet Kaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'deki en kaliteli sade yağın Şanlıurfa'da üretildiğini savundu.

Söz konusu yağın Şanlıurfa ile özdeşleşen bir lezzet olduğunu belirten Kaya, şöyle konuştu:

"Birçok baklava firması bu yağın kendileri için vazgeçilmez olduğunu söylüyor. Hatta bunu kendi bölgelerinde üretmek için girişimlerde bulunanlar bile var ancak Allah'ın hikmeti olsa gerek kimse bunu başaramadı. Çünkü bu yağın tadı, kokusu ve lezzeti buradaki koyun, süt ve otun özelliklerinden şekilleniyor."

Kent ekonomisine ve tanıtımına katkıda bulunmak amacıyla ''Urfa sade yağı"nın coğrafi işaretini alacaklarını ifade eden Kaya, bu kapsamda Türkiye Patent Enstitüsüne başvurduklarını ifade etti.

Türkiye'nin fıstık üretiminin büyük bir bölümü karşılamalarına rağmen, ürünün patentini Gaziantep'in aldığını hatırlatan Kaya, "Şanlıurfa'ya has bazı ürünleri başka şehirler tescil ettirdi ancak bundan sonra aynı durumun yaşanmaması için çalışıyoruz. Artık ilimizde yetişen ve üretilen ürünlere sahip çıkmamız lazım" dedi. 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER