ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Az Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Temmuz 2014 Pazartesi 12:47

Üniversitelerde çağrı merkezi bölümlerine ilgi artıyor

Üniversitelerde çağrı merkezi bölümlerine ilgi artıyor

Ülke genelinde 18 üniversitede bulunan Çağrı Merkezi Hizmetleri Ön Lisans Programı'na 2014 yılında toplam 1.575 yeni öğrenci alımı yapılacak.


Çağrı Merkezleri Derneği'nden yapılan açıklamaya göre, Türkiye'de genç nüfus istihdamına ve bölgesel kalkınmaya sağladığı katkılarla stratejik öneme sahip sektörlerinden biri haline gelen çağrı merkezi sektörünün gelecek 5 yıl içerisinde toplam 100 bin kişiye iş imkanı yaratması öngörülüyor.

Bulundukları 43 ilde en büyük işverenler arasında yer alan çağrı merkezlerine kalifiye eleman ve yönetici yetiştirilmesi amacıyla oluşturulan Çağrı Merkezi Hizmetleri Ön Lisans Programları bu sene ilk mezunlarını vermeye başladı. ÖSYM Tercih Rehberi verilere göre, 18 üniversite bünyesinde 2014 yılında toplam 1.575 yeni öğrenci alımı yapılacak bölümlere ilgi her geçen gün artıyor.

 "Sektördeki istihdamın 2023 yılında 350 bine çıkmasını bekliyoruz"

Çağrı Merkezleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Metin Tarakçı, çağrı merkezlerinde istihdam edilen kişi sayısının 2013 yılı sonunda bir önceki yıl ile kıyaslandığında yüzde 6 oranında büyüyerek 70 bin 200'e ulaştığının bilgisini verdi.

Sürekli büyüme trendi içinde olan sektörün sağlıklı bir şekilde gelişmesi için nitelikli personel istihdamının devamlılığını sağlamanın önemli olduğunu vurgulayan Tarakçı, "Sektörümüzün ihtiyaç duyduğu yasal düzenlemelerin gerçekleşmesi ve Türkiye ekonomisindeki istikrarın devam etmesi durumunda, sektördeki istihdamın 2023 yılında 350 bin seviyelerine çıkacağını, pazar büyüklüğünün de 6 milyar dolara ulaşacağını bekliyoruz. Bu programların artması ile birlikte kalifiye eleman ihtiyacı büyük oranda karşılanmış olacak" değerlendirmesinde bulundu. 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER