ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Haziran 2013 Salı 14:08

Uluslararası Posta Sempozyumu


PTT Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Osman Tural, gelişen teknoloji ile kendini yenileyen PTT'nin 17 milyon kişiye hizmet verdiğini bildirdi. Tural, sadece PTTBank ile 296 kurumun 294 işini yaptıklarını kaydetti.
Türk Posta İdaresi tarafından Antalya'da bir otelde düzenlenen 6. Uluslararası Posta Sempozyumu'nda konuşan PTT Genel Müdürü Osman Tural, dünyanın çok hızlı değiştiğini, bu çerçevede bireylerin, ülkelerin ve kurumların başarılarının bilgiye ulaşma hızı ve teknolojiye ayak uydurma becerilerine bağlı olduğunu söyledi.
"Ben bu hizmeti şu şekilde yaparım, müşteriler de istediğimiz şekilde yararlanır" döneminin bittiğini kaydeden Tural, artık parayı verenin patron olduğu ve hizmetlerin de buna göre şekillendiğini vurguladı.
Posta sektörü açısından iletişim teknolojilerindeki gelişmelerin posta teşkilatlarının iş ve işlemlerine büyük ölçüde sekte vurduğu şeklinde değerlendirmelerin yapıldığını ifade eden Tural, aslında bu tehditin aynı zamanda bir fırsat sunduğunu, özellikle elektronik ticaretin genişlemesiyle kargo ve kurye anlamında hizmet alanının genişlemesine imkan sağladığını bildirdi.
Bunu yapabilmek için gerekli vizyon ve misyonun belirlenmesi gerektiğine işaret eden Tural, "Vizyonunuzu doğru düzgün belirleyememiş iseniz geleceğe güvenle bakabilme şansınız yoktur. Biz Türk Posta İdaresi olarak vizyonumuzu yetkin personeliyle etkin hizmet sunan bir kuruluş olarak belirledik" diye konuştu.
- Banka, lojistik ve posta
PTT'nin vizyonunu "banka, lojistik ve posta" olarak belirlediğini belirten Genel Müdür Tural, teknoloji ve network ağını en iyi şekilde kullanarak bu alanlarda başarılı çalışmalar yapmayı hedeflediklerini bildirdi.
PTT olarak son 10 yılda ürün ve hizmetleri geliştirdiklerini, klasik posta hizmetinin dışında yeni hizmet alanlarına girmeye özen gösterdiklerini ve müşteri odaklı hizmet anlayışını benimsediklerini kaydeden Tural, "Teknoloji kullanımını ön plana çıkardık. En büyük avantajımız hiçbir kurum ve kuruluşta olmayan bir networkümüz var. Bu networkü iyi kullanmak lazım" diye konuştu.
Ülke genelinde 4 bin 500 işyeri ile 296 adet ilave iş yapar hale geldiklerine dikkati çeken Tural, yeni hizmet çeşitleri ile mevcut geliri 3'te 1 oranında artırdıklarını ve 8 bin kişilik ilave istihdam yarattıklarını kaydetti.
Yeni hizmetlerden e-ptt'nin 1 yıldır uygulandığını, ancak daha para kazanmaya başlamadıklarını belirten Tural, "3 yılın sonunda inşallah para kazanmaya başlayacak" dedi.
Otoyol ve köprülerde hızlı geçiş sistemin de PTT tarafından kurulduğunu kaydeden Tural, kargo hizmetlerinin de önlerinde fırsat olarak duran bir husus olduğunu dile getirdi.
Gelişen teknoloji ile kendini yenileyen PTT'nin 17 milyon kişiye hizmet verir hale geldiğini dile getiren Tural, sadece PTT Bank ile 296 kurumun 294 işini yaptıklarını söyledi.
Tural, şöyle konuştu:
"Biz posta idarecilerinin geleceğe güvenle bakması açısından son derece önemli 4 husus öne çıkıyor. Birincisi gelecekte sosyal ve teknolojik gelişmeler temelinde posta sektörünün etkinliğini sürdürebilmesi için gelişmelerin yakından takip edilerek iyi bir şekilde analiz edilmesi gerekiyor. İkincisi teknolojik gelişmelere dayalı hizmet vermeye önem vermemiz önemli. Üçüncüsü kendimize belirlediğimiz vizyonu bugünle sınırlı tutmayıp geleceği de düzenleyecek duruma gelmemiz son derece önemli. Hepsinden önemlisi bölgesel boyutta bu alanda faaliyette bulunan kuruluşlarla işbirliğinin artarak devam etmesi."
-Dünya Posta Birliği Başkan Yardımcısı Clivaz
Sempozyumda konuşan Dünya Posta Birliği (UPU) Başkan Yardımcısı Pascal Clivaz da UPU olarak posta sektörünün durumu daha iyiye götürmek için çaba gösterdiklerini bildirdi.
Geleneksel postanın doğasının değiştiğini, e-ticaretin arttığını anlatan Clivaz, "Posta idareleri gelişen dünyanın değişen ihtiyaçlarına göre şekillenmelidir. E-ticaret önemli büyüme alanlarından biridir" diye konuştu.
Dijital ekonominin gelişmesinin posta hizmetlerine olan ihtiyacı artırdığını vurgulayan Clivaz, posta idarelerinin bu alanı çok iyi değerlendirmesi gerektiğini kaydetti.
- Suudi Arabistan Posta Genel Müdürü Benten
Suudi Arabistan Posta Genel Müdürü Dr. Mohammed Benten de gelişen teknolojiyle birlikte Suudi Arabistan postası olarak kendilerine yeniden tanımlamak zorunda kaldıklarını söyledi.
İdare olarak ciddi bir lojistik ağlarının bulunduğunu kaydeden Benten, bu ağın mektuptan kargoya, yedek parçadan tekstil ürünlere kadar her şeyi taşıyacak şekilde dizayn ettiklerini kaydetti.
- MİT ile PTT arasında imzalanan protokol
Sempozyumun ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Osman Tural, bir gazetecinin, "MİT'in PTT ile bir protokol imzalayarak vatandaşların kişisel bilgilerini MİT'e aktardığı yönünde haberler çıktı, bu doğru mu?" şeklindeki sorusu üzerine Tural, MİT ile bir protokol imzalandığını, fakat mevzuata aykırı hiçbir hususun protokolde yer almadığını söyledi.
Tural posta idaresi olarak Anayasa ile korunma altına alınmış olan hakları tehdit altına alacak herhangi bir protokolü hiçbir kurum ve kuruluşla imzalamalarının mümkün olmadığını bildirdi.
MİT ile imzaladıkları protokolün kanunlara aykırı hiçbir husus içermediğini vurgulayan Tural, "O bir iddiadır, herkes iddiada bulunma hakkına sahiptir" dedi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER