ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Ekim 2014 Çarşamba 13:25

Uluslararası petrol şirketleri Mısır'a dönüyor

Uluslararası petrol şirketleri Mısıra dönüyor

Enerji şirketlerine olan borcunu ödeyemediği için birçok firmanın yatırımlarını durdurduğu Mısır'da, hükümetin 5,9 milyar dolar tutarındaki borcunu ödemeyi taahhüt etmesi ile yatırımcılar yeniden bu ülkeye döndü.


Mısır hükumetinin enerji alanında yaşadığı darboğazdan çıkmak için bu şirketlere olan borçlarını ödemeye başlaması, küresel enerji şirketlerinin yönünü tekrar ülkeye çevirdi. 

Mısır'ın son zamanlarda anlaşma yaptığı uluslararası şirketler arasında Alman RWE, İngiliz British Gas, Birleşik Arap Emirlikleri'nden Dana Gas, İtalyan Eni ve Edison,Tunuslu HBSI ve Kanadalı TransGlobe gibi enerji devleri yer alıyor.

Mısır'ın borçlu olduğu şirketlerden Dana Gas yetkilileri,  yaptığı açıklamada, şirketin alacaklarının 280 milyon dolara ulaştığını, Mısır tarafıyla borçların ödenmesi yönünde görüşmelere devam edildiğini belirterek "Mısır hükümeti ile yapılan anlaşma neticesinde uluslararası piyasalarda  yapılan gaz satışlarının gelirleri Mısır hükümetinin ticari borçlarını azaltmak amacıyla Dana Gas tarafından kullanılacaktır" dedi. 

Oxford Üniversitesi'nden Ortadoğu enerji uzmanı Justin Dargin, yaptığı değerlendirmede, Mısır hükümetinin gelecek 3 yıl boyunca borçlu olduğu enerji şirketlerine 4,5 milyar dolar ödemeyi planlamasının, yatırımcıların ülkeye geri dönmesi için güven oluşturduğunu söyledi.  

Mısır hükümetinin enerji sektöründe faaliyet gösteren şirketlere olan borçların ödenmesine öncelik verdiğini belirten Dargin, enerji sektörüne yönelik sübvansiyonların azaltılması ve yasal mevzuatların iyileştirilmesiyle ülkenin küresel enerji şirketleri için daha çekici hale geldiğini ifade etti.

Dargin, Mısır'ın enerji alanında kendini toparlamasında körfez ülkelerinden gelen finansmanın etkisinin de büyük olduğuna dikkati çekti.. 

Körfez ülkelerinin görünür şekilde finansal ve politik açıdan Mısır'ı desteklediğine işaret eden Dargin, bu desteğin Mısır'ın orta vadede ekonomik ve politik istikrarı sağlayacağından şüphe duyan yatırımcıları rahatlattığını savundu.   

Arap Baharı sonrası seçimle başa gelen Mursi hükümetinin darbeyle devrilmesinin ardından Birleşik Arap Emirlikleri başta olmak üzere körfez ülkelerinden Mısır'a 20 milyar dolarlık enerji yardımı yapıldı.

Geçen ay Mısır Petrol Bakanlığı ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin Abu Dabi Ulusal Petrol Şirketi arasında 9 milyar dolar tutarında petrol ve petrol ürünleri anlaşması yapılmıştı. 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER