ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Ocak 2013 Perşembe 23:12

"Ülkenin faydasına bütün yasalara destek olduk"

"Ülkenin faydasına bütün yasalara destek olduk"


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Boyteks Fabrikası'nı gezdiği sırada, Boydak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Boydak'ın, “İktidar partisiyle uzlaşarak sanayicinin önünü açın.” demesi üzerine, ülkenin çıkarları doğrultusunda gelen bütün yasalara destek olduklarını ve olmaya devam edeceklerini belirtti.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Boydak Holding bünyesinde faaliyet gösteren Boyteks fabrikasını gezdi. Boydak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Boydak, Kılıçdaroğlu’na günün anısına bir plaket verdi. Daha sonra açıklama yapan Boydak, işçilerinden Çetin Dursun’un, ilk defa bir CHP genel başkanıyla oturup konuştuğunu söylediğini anımsatarak, “Artık CHP sahada ve sanayicinin yanında olmalı.” dedi. İş adamı olarak her partiye eşit mesafede olduklarını vurgulayan Boydak, “Bizim sevdamız memleketimizde istihdam sağlamak. Üretimi artırmak, ihracat yapmak ve böylece ülke ekonomisine katkı sağlamak.“ diye konuştu.

Kılıçdaroğlu’nun işsizlikten bahsettiğini de belirten Boydak, ancak kendilerinin çalıştıracak işçi bulmakta sıkıntı yaşadıklarını kaydetti. Boydak, “Bütün fabrikalarımızın kapısında ‘işçi aranıyor’ diye yazıyor. İşçi iş beğenmiyor.” dedi. Holding olarak, geçtiğimiz sene yüzde 6 büyüdüklerini anlatan Boydak, “Önceki yıl yüzde 29, ondan önceki yıl da yüzde 14 büyümüştük. Son yıllarda sürekli büyüyoruz.” dedi. 1998 yılında Boyteks’in teminat mektubunu hiçbir bankanın kabul etmediğini anımsatan Boydak, şu anda dünyadaki yatak kumaşında bir numara olduklarını söyledi. Boydak, “Geçen yıl 133 milyon dolar ihracatımız oldu ve 150 milyon dolar da ithalatı kesmiş olduk. Ülkemizi, Atatürk’ün gösterdiği müreffeh ülkeler seviyesine çıkartmak için çalışıyoruz.” dedi.

CHP ve genel başkanından, sanayicilere pozitif enerji vermesini istediklerini aktaran Hacı Boydak, “Muhalefet olarak çatışma değil de uzlaşmacı bir kimlik bekliyoruz. Bazı konularda iktidarla uzlaşarak sanayicilerin önünü açmanızı istiyoruz.” diye konuştu.

KILIÇDAROĞLU: ÜLKENİN ÇIKARLARINA OLAN BÜTÜN YASALARA DESTEK OLDUK

Kemal Kılıçdaroğlu da burada bütün işçilerin sendikalı ve kendi alanında dünyanın en büyüğü olmasından çok mutlu olduğunu söyledi. Ülkenin çıkarları doğrultusunda yapıcı muhalefet yaptıklarını belirten Kılıçdaroğlu, “Ülkenin çıkarları doğrultusunda gelen bütün yasalara biz destek verdik. Ama ülkenin çıkarlarına hizmet etmediğini düşündüklerimize de açıkça muhalefet ettik. Tipik örneği, Suriye sınırındaki mayınlı arazidir. 49 yıllığına başka bir ülkeye verilecekti, biz ona karşı çıktık. Büyük kavgalar oldu parlamentoda. Anayasa Mahkemesi’ne gittik ve iptal edildi. Bugün bizim verdiğimiz o muhalefetin ne kadar doğru olduğu ortaya çıktı. Ben iki sanayici dostuma da şunu söylüyorum; siz üretiyorsunuz, risk üstleniyorsunuz, istihdam oluşturuyorsunuz, dünyanın pek çok ülkesine ihracat yapıyorsunuz ve Türkiye’ye döviz getiriyorsunuz. Biz sizlerle gurur duyuyoruz. Sizin önünüzdeki engelleri kaldırmak siyasetçi olarak bizim görevimizdir. Biz bu görevimizi yapmaya hazırız. Yeter ki bu ülkede sanayicilerimiz çalışsınlar. Büyümenin, gelişmenin, dünyada söz sahibi olmanın yolu üretimden geçer. Üretmez, sıcak paraya teslim olursanız ülke geriye gider. Dünya, bilgi toplumuna doğru gidiyor. Biz de bilgi toplumunu yakalamak zorundayız. Burada nano teknolojiye dayalı ürünleri de görmekten çok mutlu oldum. Kendilerine başarılar diliyorum. Onlar bizim gururumuz.” şeklinde konuştu.

KILIÇDAROĞLU İŞÇİLERLE SOHBET ETTİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Boyteks fabrikasını ziyaretinde fabrikada çalışan işçilerle sohbet etti. CHP’li olduğunu söyleyen Çetin Dursun, 22 yıldır Boydak Grubu’nda çalıştığını ve ilk defa bir CHP genel başkanıyla yan yana sohbet ettiğini kaydetti. Dursun, terörün bir an önce bitmesi için katkı beklediklerini söyledi. Kılıçdaroğlu da hükümete bu konuda muhalefet yapmadıklarını ifade etti. Kılıçdaroğlu, “Parlamento’da da oturup konuşalım dedik. O konuda da katkı vermeye hazırız. Düşüncemizi sorsunlar. Hiçbir partinin Kürt sorunuyla ilgili raporu yokken biz 1980’lerde rapor hazırladık. Bizim görüşlerimize itibar edilseydi bu sorun bu kadar büyümezdi. Bu kadar şehit olmazdı. Annelerin yaşadığı dramı biz belki yeterince anlamıyoruz. O yüzden bu sorunu oturup barış içinde çözmek zorundayız. Masaya yatıracağız. Kurtuluş Savaşı’nı beraber verdik. Dedelerimiz şehit olarak beraber yatıyorsa bu ayrılık niye? Oturup buna çözüm bulacağız ve çözeceğiz.” diye konuştu.

Buradaki programın ardından Kılıçdaroğlu, Boydak Holding’de akşam yemeği yedi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER