ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Temmuz 2013 Salı 12:19

Ukrayna’daki petrol rafineleri darboğazda


Ukrayna’daki petrol rafinelerin petrol işlemesi ve benzin üretimi rekor seviyede düşüş kaydetti ve şirketlerde toplu işten çıkartmalar devam ediyor.

Kommersant-Ukraina’ın haberine göre 2013’ün ilk yarısında Ukrayna rafinerilerde 1,5 milyon ton petrol rafine edildi. Bu rakam geçen seneye göre yüzde 43 oranında azaldı.

Ülkede hâlihazırda yıllık 34 milyon ton petrol işleyebilme kapasitesine haiz 7 rafineriden sadece; Kremençug Rafineri ve Şebelinsk Gaz İşleme Tesisi çalışıyor.

Ukrayna Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise rafinerilerinin bu senenin ilk yarısında bağımsızlık tarihinin en düşük seviyesinde petrol işlediğini bildirildi.

Rafinerilerin petrol işleme hacminin düşmesiyle birlikte son üç yılın içinde 18 bin kişi işten çıkartıldı. Petrol rafinerileriyle bağlantılı ve birlikte çalışan şirketlerden ise bu sürede 54 bin kişi işinden oldu.

Öte yandan petrol rafinerilerinin üretim yapamaması sadece ülkedeki işsiz sayısını arttırmıyor bütçe gelirlerinin de düşmesine de neden oluyor.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER