ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Mayıs 2013 Cuma 16:28

UHKİB’ten üyelerine bilgilendirme semineri

UHKİBten üyelerine bilgilendirme semineri


Uludağ Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (UHKİB) şirketlerde meydana gelen darboğazlar ile iş ve zaman kayıpları nedenlerini tespit ederek, verimliliği artırmayı amaçlayan ‘Süreç Yönetimi ve Süreç İyileştirme’ konusunu gündeme aldı.

Firma temsilcilerine, sürdürülebilir rekabet, iç ve dış rakiplerden daha iyi olabilmek, müşterilere gereksinimleri aşan ürün ve hizmetler sunabilmek, iç müşterilerin memnuniyetlerini ve topluma katkıyı artırmak için değişim, süreç iyileştirme ve yönetimi üzerine bilgiler verildi. Süreçlerin bütün birimleri ilgilendirdiğini vurgulayan Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası Eğitmeni Ceylan Eşit, “İşletmelerin yeniden yapılanma sağlaması için bilgi üretmesi gerekiyor. İşletmelerde bölümler arası kesişim noktalarında ortaya çıkan hatalar ve sürtüşmeler iş süreçlerinde duraksamalara neden olabiliyor. İşletmeler yaşayan organizmalardır ve iş süreçlerinde yaşanan gri alanlar yani tam tanımlanamayan bu alanlar, sorunlar yaratarak şirketlerin verimliliğini düşürüyor. Bu nedenle iş tanımları tam olarak yapılmalıdır. Süreç sorumlusu belirlenerek tüm birimlere bilgi verilmelidir.” dedi.

Verimliliğin artırılması için şirketlerde meydana gelen gereksiz iş süreçlerinin tespit edilerek en aza indirilmesi gerektiğini ifade eden Eşit, “Birimler arasında iletişim güçlüğü yaşanıyor. Bölümler arasındaki duvarlar yıkılmalı ve müşteri odaklı olunmalıdır.” şeklinde konuştu.

Her bölümün önceliklerinin farklı ve yetki ile sorumlulukların birbiri içine girmiş durumda olduğu dönemlerde şirketlerin darboğaza girdiklerinin altını çizen Eşit, şöyle konuştu: “Bu dönemlerde hantallık, katılaşma, ağırlaşma, etkisizleşme, yaratıcılık ve rekabet gücünün azalması, Müşteri gereksinimlerine tepeden bakmak ve en sonunda da para kayıplarına neden olur.”

Rekabeti artırmak ve katma değer üretmek için değişimin önemine dikkat çeken Eşit, yönetim tarzında, iş yapış yöntemlerinde, organizasyonel yapılanmada, üretim sistemlerinde, insan ilişkilerinde, düşünce tarzında değişimlerin şart olduğunu kaydetti.

UHKİB üyelerine yönelik eğitim seminerleri, Haziran ayında gerçekleştirilecek “Proje Yönetimi” ve “İş Hayatında Farklı Kuşakları Tanımak ve Birlikte Çalışmak” eğitimleriyle devam edecek.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER