ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Az Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Nisan 2013 Perşembe 14:16

TZOB: Üretici ve tüketici arasındaki zinciri kıralım


 Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, üretici fiyatlarının yıllık bazda bitkisel, meyve ve sebze ürünlerinde yüzde 3,58, canlı hayvanlar ve hayvansal ürünlerde yüzde 11,11 gerilediğini söyledi. Bu durumun tüketiciye yansımadığını belirten Bayraktar, "Üretici tüketici arasındaki aracıyı kaldıralım, zinciri kıralım." dedi.

Üretici fiyatlarında bitkisel ürünler ile meyve ve sebze fiyatlarının Mart ayında yüzde 0,31 oranında artarken, canlı hayvan fiyatlarındaki düşüş eğiliminin azalarak da olsa devam ettiğini ve yüzde 0,51 olarak gerçekleştiğini bildiren Bayraktar, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Tarımda üretici fiyatlarında yıllık bazda büyük düşüş var. Mart ayı itibarıyla yıllık olarak toplam tarımda yüzde 5,77, bitkisel, meyve ve sebze ürünlerinde yüzde 3,58, canlı hayvanlar ve hayvansal ürünlerde yüzde 11,11 gerileme görülüyor.
Buna karşın tüketici fiyatlarında, gıda ve alkolsüz içecekler grubunda yıllık enflasyon yüzde 8,10’a yükseldi. Mart ayında genel tüketici fiyatları yüzde 0,66 oranında artarken yıllık enflasyon yüzde 7,29’a çıktı. Bu gelişmelerde işlenmemiş gıda fiyatları temel belirleyici oldu. Görünen o ki tarımda üretici fiyatlarındaki düşüş, tüketiciye yansımadı. Üreten değil, aracı kazandı. Aradaki zincir kırılmalıdır. Üreticinin aracısız tüketiciye ulaşması sağlanmalıdır. Aracı devreden çıkarılmalıdır. Bunlar yapılmazsa ne üretici emeğinin karşılığını alabilir ne de tüketici uygun fiyata ürün bulabilir. Buna acilen çözüm bulunmalıdır. Tarım ve gıdada fiyat istikrarı sağlanmalı, üretici emeğinin karşılığını almalı, tüketici de makul fiyata ürün bulabilmelidir. Tarımda ekonomik örgütleri derhal kurmamız lazım."
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER