ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ağustos 2013 Çarşamba 14:31

TÜVASAŞ Irak’a 14 adet vagon üretecek

TÜVASAŞ Iraka 14 adet vagon üretecek


Türkiye Vagon Sanayi A.Ş (TÜVASAŞ), Irak Demiryolları için 6 adet pulman, 4 adet kuşetli, 2 adet yataklı, 2 adet yemekli olmak üzere 4 farklı tipte toplam 14 adet vagon üretecek.

Irak Demiryolları (IRR) Genel Müdür Yardımcısı Salam Jaber Salloum, beraberindeki heyetle TÜVASAŞ Genel Müdürü Erol İnal’ı ziyaret etti. Ziyarette, iki ülke arasındaki demiryolu işbirliği ve TÜVASAŞ’ta Irak Demiryolları için üretilen yolcu vagonlarının son durumu görüşüldü. Demiryolu taşımacılığının geliştirilmesinin, her iki ülke için çok büyük önem taşıdığını belirten TÜVASAŞ Genel Müdürü Erol İnal, Irak’la güvenli ve ekonomik demiryolu bağlantısının gerçekleştirilmesiyle sınır kapılarındaki araç yoğunluğunun da ortadan kalkacağının altını çizdi. İnal, Irak Demiryolları için ürettikleri 14 adet yolcu vagonu imalatının devam ettiğini ve bu vagonların 2014 yılı içerisinde teslimatının yapılacağını açıkladı.

TÜVASAŞ’ta imalatı devam eden vagonlar hakkında bilgi almaya geldiklerini ifade eden Salam Jaber Salloum, Türkiye ile demiryolu alanındaki işbirliklerinin devam edeceğini vurguladı. Salloum, Suriye’deki olaylardan dolayı demiryolu taşımacılığının yapılamadığını ve daha güvenli demiryolu hatlarının yapılması gerektiğini belirtti.

Irak Demiryolları için üretilen vagonları yerinde inceleyen Salam Jaber Salloum ve beraberindeki heyete, Erol İnal ve TÜVASAŞ yetkilileri, vagonların üretim aşaması ile ilgili bilgi verdi. Ayrıca, heyete, TCDD için üretilen Dizel Tren Setleri (DMU) hakkında da bilgi verildi. Fabrika gezisinin ardından TÜVASAŞ yetkilileri, heyete, Irak Demiryolları için üretilen vagonların teknik özelliklerini gösteren bir sunum yaptı.


 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER