ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL3°C
Kar Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Mart 2013 Çarşamba 10:26

TUSKON’dan Fas’a tekstil açılımı

TUSKONdan Fasa tekstil açılımı


Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON), tekstil sektöründe faaliyet gösteren üyelerine yönelik Fas’a iş gezisi düzenledi. 310 Faslı işadamıyla yapılan programda yaklaşık 2 bin iş görüşmesi ve 30 milyon dolarlık iş anlaşması gerçekleştirildi.

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) ve Marmara İş Hayatı Dernekleri Federasyonu (MARİFED) bünyesinde faaliyetlerini sürdüren İstanbul Sanayici ve İşadamları Derneği (İSİAD), İstanbul Genç İş Adamları Derneği (İGED), Bursa Genç İşadamları Derneği (BUGİAD), Türkiye Fas İşadamları Derneği (TUFİAD)'nden Türkiye-Fas Tekstil Sektörü İş Forumu'na 44 Türk işadamı katıldı.

İGED Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve İGED Tekstil Komitesi Başkanı Murat Gültekin konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede Fas'ın Türkiye için Afrika'ya giriş kapısı olduğunu belirterek, "TUFİAD vesilesiyle bu kapı Türk işadamlarına her zaman açık." diyerek Türk iş adamlarını Fas'a davet etti. Gültekin, yapılan ikili iş görüşmeleri neticesinde Fas pazarının kumaş, aksesuar ve hazır giyim dallarında cazip bir pazar olduğunu ve Türk mallarına olan ilgiden memnun olduklarını kaydetti. İGED Kumaş ve Aksesuar Komite Başkanı Nevzat Yavuz, Fas pazarının kumaş imalatçıları için alternatif bir pazar olabileceğini ve bunun değerlendirilmesi gerektiğini belirtti. Yavuz, piyasada Çin ürünleri olduğunu ancak Fas’lı imalatçıların yönünü Türkiye’ye dönmek istediklerini dile getirdi.

İSİAD Tekstil Komitesi Başkan Vekili Süleyman Ölçer de Fas'ın daralan tekstil pazarı için önemli bir ülke olduğunu belirterek Fas'ta olmaktan dolayı memnuniyetini dile getirirken, TUFİAD Genel Sekreteri Gökmen Ertaş şunları söyledi:

"Fas, Türk işadamları için oldukça cazip bir pazar. Biz TUFİAD olarak her zaman Türk işadamlarının yanındayız ve Türk işadamlarımızı Fas'a yatırıma bekliyoruz. Fas, istikrarlı bir ülke. Türkiye ile Fas arasındaki ticaret 1 milyar 300 milyon dolar seviyesinde. Bu sektörel iş forumları ile rakamı 3 milyar dolar seviyesine getirmek istiyoruz."

Fas'ta bulunan Türk Okulları Koordinatörü Sayın İbrahim Aktaş da "Neredeyse 20 senedir Türk işadamlarının sponsorluğu ile Türk okullarımız Fas'ta mevcut. Fas'ta yeni okullar açarak, eğitim faaliyetlerinin niteliğini ve niceliğini arttırıyoruz. Bizim amacınız ortak değerlerimiz doğrultusunda Fas ve Türkiye arasındaki sevgi ve kardeşlik bağlarını güçlendirmek." ifadelerini kullandı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER