ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Az Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Temmuz 2013 Perşembe 23:41

TUSKON Başkan Yardımcısı Fincan: Barış süreci ile ekonomik gelişme sağlandı


TUSKON Genel Başkan Yardımcısı ve Güneydoğu Sanayici ve İşadamları Konfederasyonu (GÜNSİAF) Genel Başkanı Kasım Fincan, barış sürecinin ve ülkedeki istikrarın devam etmesi ile ekonomik gelişmenin de yükselişe geçeceğini söyledi.

Körfez İskenderun Sanayici ve İşadamları Derneği (KİSİAD) tarafından Anemon Otelde işadamları ve protokole yönelik düzenlenen iftar yemeğine katılan Fincan, TUSKON'un 182 dernek, 52 bin üye, 120 bin şirket ile Türkiye’nin aktif bir konfederasyonu olduğunu belirtti. Bir ay önce yapılan Dünya Ticaret Köprüsü'ne 135 ülkeden bin 450 yabacı işadamının katıldığı ve şu ana kadar netleşen 1 milyar dolarlık ticari bağlantılar yapıldığını aktaran Fincan, "İskenderun ve bölgesinden bu tür ticaret köprülerine katılımın az olduğunu belirtmek isterim. Oysa demir-çelik sektörü bakımından İskenderun önemli bir potansiyele sahip." şeklinde sitemde bulundu.

Fincan konuşmasında Ortadoğu’da yaşanan olaylara da dikkat çekerek, ”İslam coğrafyasında bir kaynama var. En uzun sınır komşumuz Suriye zor günler yaşıyor. Bizler Suriyeli halka kucak açtık. Türk halkı olarak her zaman zorda kalan insanlara kucak açan bir milletiz” ifadesini kullandı. Fincan, Mısır’daki olayların da bir an önce sona ermesini diledi.

Son iki ayda Şanlıurfa, Diyarbakır, Batman, Siirt, Mardin ve Pazartesi günü de Şırnak da programlar yaptıklarına dikkat çeken Fincan bölgede çözüm sürecine yönelik izlenimlerini ise şöyle aktardı: “Bizler de bu programlara katılıyoruz. Bu programlarda herkesde yeşeren bir umut var. Herkesin gözlerinde bir ışıltı var. Bu çözüm sürecinin devam ettiği şu günlerde herkes üzerine düşeni yapma mecburiyetindedir. Eskiyi irdelemek yerine, yeniden ne yapabiliriz, nasıl bir çalışma yapabilirsizin gayreti içerisinde olmalıyız. Ülkemizde her gün yeni bir senaryo ile karşımıza çıkan bir oyun ekibi var. Ülkemizde Türk Kürt, Alevi Süniyi ayrıştırmaya çalışanlara fırsat vermememiz gerekiyor. Bu ülkemizin istikrarlı durumu ve bu güzel gidişat ne yazık ki bazı insanları memnun ettiği kadar memnun olmayan kesimler de var. Bu süreç ekonomik olarak katkılar sağlayacak. İşadamları olarak bu sürecin ve ülkedeki istikrarın devamını diliyoruz.”

İftar yemeğini düzenleyen KİSİAD Başkanı Tamer Eker de konuşmasında şunları dile getirdi: “Çatışmaların kaosların öümlerin yaşandığı coğrafyamızda Ramazan ayını fırsat kabul edip birleştirici, bütünleştirici olmasını temenni ediyoruz. Sivil toplum kuruluşu olarak bu yıl da Ramazan ayı nedeniyle ve muhtaç insanların gözetilmesi noktasında bin aliye gıda ve erzak yadımı yapıldı. Globallaşan şu dünyada insani değerlerin git gide azaldığı şu günlerde oruç tutmanın sadece bedenle olmadığını fakirin halinden anlamak olduğunu iftarıyla, sahuruyla kapılarımızı ve gönüllerimizi komşulara açarak, insanlık ve Müslümanlık vecibesini yerine getirmenin manevi hazzını yaşıyoruz.”

KİSİAD’ın organizasyonu ile düzenlenen iftar yemeğine TUSKON Genel Başkan Yardımcısı ve Güneydoğu Sanayici ve İşadamları Konfederasyonu (GÜNSİAF) Genel Başkanı Kasım Fincan, İskenderun Kaymakamı Ali İhsan Su, Belen Kaymakamı Abdulaziz Aydın, İskenderun Emniyet Müdürü Cengiz Başar, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, İskenderun Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Recep Atakaş, Deniz Ticaret Odası Başkanı Bülent Kavsak, İskenderun Ticaret Borsası Genel Sekreteri Engin Vayisoğlu, işadamları ve davetliler katıldı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER