ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Mart 2013 Perşembe 12:50

TÜSİAD'dan Dünya Kadınlar Günü açıklaması


Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD), Türkiye'nin ekonomi ve demokrasi alanındaki hedeflerine, ancak kadın ve erkeklerin birlikteliğiyle ulaşılabileceğini bildirdi.
    
TÜSİAD'ın, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü açıklamasında, 2023 yılında dünyanın en büyük 10. ekonomisi olmayı hedefleyen Türkiye'nin bu yoldaki en büyük gücünün, henüz potansiyelini tam olarak ortaya çıkaramadığı kadınlar olacağı belirtildi.
    
Kadınların, ''fırsatlara eşit erişim'' prensibi çerçevesinde eğitime, ekonomiye, siyasete ve toplumsal hayatın her alanına aktif olarak katılımı, hem demokrasinin toplumsal gelişmenin bir gereği hem de kalkınmayı hızlandıracak en önemli faktör olduğu vurgulanan açıklamada, ''Bu çerçevede, ekonomi ve demokrasi alanındaki hedeflere, ancak kadın-erkek birlikte ulaşılabilir'' görüşüne yer verildi.
    
Türkiye'de kadın ile erkek arasında ekonomiye ve siyasete katılımda, eğitime ve sağlığa erişimde uçurum olduğu ve bu uçurumu kapatma yolunda kamu-özel-sivil toplum kuruluşlarının önemli çabaları bulunduğu dile getirilen açıklamada, ''Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın girişimi, özel sektörden Doğuş Holding AŞ ve Hacı Ömer Sabancı Holding AŞ'nin eşbaşkanlığı ve Dünya Ekonomik Forumu'nun işbirliğiyle, ekonomiye katılımda kadın ile erkek arasındaki uçurumu 3 yıl içerisinde yüzde 10'a kadar azaltma hedefi koyan İş'te Eşitlik Platformu girişimi bu anlamda ümit vericidir'' ifadeleri kullanıldı.
    
Açıklamada, şunlar kaydedildi:
    
''TÜSİAD olarak eğitim, çalışma yaşamı ve siyasete katılımda eşitliğin ve kadının insan haklarının büyük önem taşıdığına inanıyoruz. Üyelerimizin firmalarındaki kadın çalışan oranının yüzde 35 ile Türkiye ortalamasının üzerinde olmasından memnuniyet duyarken, bu oranın daha da geliştirilmesini desteklemekteyiz.
    
TÜSİAD Kadın-Erkek Eşitliği Çalışma Grubu tarafından 2000'li yıllardan bu yana araştırma raporları, 'Tek Kanatla Geleceğe Uçamayız' temalı konferans ve film çalışmalarının ardından, TÜSİAD-Dünya Bankası-Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı işbirliğiyle geçen yıl 'Adım Adım Anadolu: Kadınlar İçin İş Fırsatları' başlıklı seminer dizisi çeşitli illerde düzenlenmiş olup, bu yıl da devam etmektedir.
    
TÜSİAD olarak, cinsiyet eşitliğinin fiilen sağlandığı bir toplumsal dönüşümün gerçekleşmesi için verdiğimiz desteği sürdüreceğiz.''
    

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER