ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Kasım 2012 Salı 13:41

TÜSİAD rekabet durumunu değerlendirdi


Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Boyner, ''Dünyada üretim ve tüketim alışkanlıkları olağan seyrinde gittiği takdirde, 2050 yılında şu anki refah seviyemizi korumak için 2,5 dünyaya ihtiyacımız olacak'' dedi.
    
Boyner, 21. Kalite Kongresi'nin açılışında yaptığı konuşmada, TÜSİAD olarak, KalDer ile birlikte, Türk sanayisinin rekabet gücünü artıracak ve bu gücü sürdürülebilir hale getirecek kapsamlı bir çalışmanın temellerini atmaktan büyük mutluluk duyduklarını belirterek, 21 yıl önce, TÜSİAD ve KalDer işbirliği ile Ulusal Kalite Kongresi ve Kalite Ödülü için yola çıkarken amaçlarının kuruluşlarda ''toplam kalite yönetimi'' anlayışını yaygınlaştırmak ve toplumda kalite bilincini yerleştirmek olduğunu anımsattı.
    
Şimdi gelinen noktada, yeni dünya düzeninde yönetim ve liderlik biçimleri ve dünya vatandaşlığı gibi geleceği inşa eden konuları ele aldıklarını ifade eden Boyner, şunları söyledi:
    
''Uzun süredir küresel ölçekte münhasıran büyüme olgusuna odaklanmış durumdadır. Bu odaklanmamızın sonuçlarını da gördük. 1970'lerin ortalarında dünya genelinde yaklaşık 16 trilyon dolar olan Gayri Safi Yurtiçi Hasıla bugün 40 trilyon dolar seviyesine ulaştı. Ancak, aynı dönemde 3,7 milyar olan nüfusumuz da ikiye katlanarak 7 milyara ulaşmış durumda bulunuyor. Bugün dünya nüfusunun yarısı temiz su, sağlık hizmetleri ve eğitime ulaşımı olmaksızın günlük 2,5 doların altında yaşamaya mahkum. Bu doğrultuda, refaha katkıda bulunan faktörlerin göz önüne alınmadan sadece büyümeye odaklanmanın yoksulluğu azaltmadığını görüyoruz. Dünyada üretim ve tüketim alışkanlıkları olağan seyrinde gittiği takdirde, 2050 yılında şu anki refah seviyemizi korumak için 2,5 dünyaya ihtiyacımız olacak. 2050 yılında 9 milyar insanın yaşadığı bir dünyanın bizleri beklediğini düşünürsek, 'yaşanabilir bir gelecek' için bugünkü büyüme ve refah arayışlarımızın yanı sıra farklı çözümler üretmemiz gerektiği de aşikardır.''
   
''Sürdürülebilirliğin yaygınlaşması umutlandırıyor''
    
Boyner, yenilikçi çözümler büyümenin doğal kaynakları üzerindeki baskısını bir miktar azaltsa da teknolojik gelişmelerin genellikle artan tüketimin gerisinde kaldığını anlatarak, şunları kaydetti:
    
''Örneğin, yakıt tüketimini daha da azaltan, çevreyle dost otomobiller üretilmesine rağmen otomobil kullanan kişi sayısının hızla artması fosil yakıtlara bağımlılık nedeniyle hava kirliliğinin her geçen gün artmasına yol açıyor. Bu karamsar tabloya rağmen, yaptıkları seçimlerin dünyaya etkilerinin bilincinde olarak satın aldıkları ürünleri sorgulayan tüketicilerin sayısının her geçen gün artması geleceğe dair umutlarımızı aslında biraz perçinliyor. Bu doğrultuda, sürdürülebilirliği temel politika olarak benimseyen şirketlerin artması ve hükümetlerin sürdürülebilir kalkınmayı temel politikalarına dahil etmeye başlaması da bu bilincin yaygınlaşması yönünde bizi umutlandıran diğer etmenler.''
    
Uluslararası alanda ortak bilinç ve sorumluluğun bir göstergesi olarak haziran ayında gerçekleştirilen Rio+20 Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Konferansı'nın gelecekte önemli bir mihenk taşı olarak anılacağına inandığını aktaran Boyner, şunları dile getirdi:
    
''Birçok ülkeden üst düzey politikacılar ile iş dünyası ve sivil toplum kuruluşlarından çok sayıda katılımcının yer aldığı konferansta, iklim değişikliği, yeşil ekonomi, düşük karbonlu kalkınma, ekonomik kriz, yeni tehdit ve fırsatlar gibi tüm dünyayı etkileyen konular tartışılmış, sürdürülebilir kalkınma konusunda başlıca gelişmeler ve eksikler ortaya konmuştur. Geçmiş politik taahhütlerini yineleyen ancak yeni taahhütler vermekten kaçınan sonuç bildirgesinin bazı çevrelerce hayal kırıklığıyla karşılandığı doğrudur. Ancak zirve, sorunların sadece devlet kurumları ya da birkaç ülke ile sınırlı olmadığını, hepimizi etkileyen bu sorunlara etkin çözümler bulunması için karar alma sürecine katılım ve işbirliğinin önemini bizlere hatırlatmıştır. Bu doğrultuda, zirvede iş dünyasının rolüne de vurgu yapılmış ve hatta bu rol ilk defa olarak bir sonuç metninde yer bulmuştur. İş dünyasının yenilikçi çözümlerin artırılması için politika çalışmalarına aktif olarak katılması, dünya ekonomisinin yeşil ekonomiye dönüşmesi için özel ve kamu sektörü işbirliğinin gerekliliği konferans sırasında sürekli vurgulanmıştır.''
    
İnsani Gelişmişlik Endeksi
    
Boyner, dünyanın 17. büyük ekonomi olmayı başaran Türkiye'nin söz konusu dönem içerisinde küresel ölçekte gösterdiği ekonomik başarıyı kalkınma süreçlerine yansıtabilmesi gerektiğini belirterek, şunları söyledi:
    
''2011 yılı İnsani Gelişmişlik Endeksine göre Türkiye, 173 ülke arasında 92. sırada yer alıyor. En geç 2032'de G-7 ekonomilerini geride bırakacağı öngörülen ve aralarında Türkiye'nin de bulunduğu E-7 ülkeleri bu endekste en alt sıralarda yer almaktadır. Bugün ekonomilerinin yavaşlamasıyla eleştirilen birçok Avrupa ülkesi, ABD ve Kanada gibi ülkelerin insani gelişmişlik endeksinde ilk 10 sırada yer alması tek başına ekonomik büyümenin insani kalkınmayı sağlamadığını da gözler önüne seriyor. Türkiye'nin, 2023 yılında dünyanın ilk 10 ekonomisi arasında olma hedefini gerçekleştirirken insani gelişim gibi bileşenlerini göz ardı etmeden kalkınmamızı sürdürebilir kılmamız, bir başka deyişle yaşamın gereksinimleri, doğal kaynakların sürdürülebilirliği arasında bir denge kurmamız gerekiyor.
    
TÜSİAD olarak sürdürülebilir kalkınmayı önümüzdeki dönemin temel belirleyicisi ve öncelik alanımız olarak belirledik. Bu doğrultuda, Türkiye'nin sürdürülebilir kalkınma vizyonu için bir yol haritasını ortaya koymak amacıyla 'Vizyon 2050 Türkiye' raporunu hazırlayarak 2050 yılında sürdürülebilir bir Türkiye'ye ulaşmak amacıyla atılması gereken adımları tespit ettik ve izlenmesi gereken yol haritasını ortaya koyduk. Vizyon 2050 Türkiye vizyonu çerçevesinde ekonomimizi etkileyen sektörlerin sürdürülebilirliğine yönelik çalışmalar kapsamında 'Sürdürülebilir Turizm' raporunu eylül ayında kamuoyuyla paylaştık. İMSAD ve TÜSİAD işbirliğinde hazırlanan 'İnşaat Sektöründe Sürdürülebilirlik: Yeşil Binalar ve Nanoteknoloji Stratejileri' raporunu ise 13 Kasım tarihinde sizlerle paylaştık.''
    
 ''Binaların depreme dayanıklı olarak yenilenmesi önemli''
    
Ümit Boyner, Türkiye'deki toprakların yüzde 92'sinin birinci ve ikinci derece deprem bölgesinde yer aldığını, nüfusun ise yüzde 95'inin deprem tehlikesi altında yaşadığını ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:
    
''Ülkemizdeki mevcut yapıların büyük bir kısmının eski mevzuat uyarınca inşa edildiğini ve dolayısıyla dayanıksız ve sağlıksız olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda, kamuoyunda kısaca 'Kentsel Dönüşüm Yasası' olarak bilinen düzenlemeyi binalarımızın depreme dayanıklı olarak yenilenmesi bakımından önemli buluyoruz. Bölgenin dokusuna zarar vermeden, kentin tarihi, sosyoekonomik ve kültürel yapısıyla uyumlu olarak gerçekleştirilecek, 'insan odaklı' bir kentsel dönüşüm, bu değişimi sağlamlaştıracaktır. Bu süreçte, dünyadaki başarılı projelerinin incelenmesi ve bu dönüşümü başarıyla hayata geçirmiş ülkelerin tecrübelerinden yararlanılması çağrımızı da bu vesileyle yinelemek isterim. İş dünyası olarak sahip olduğumuz bilgi, bilim, teknoloji, beceri ve finansal kaynaklar ile sosyal sorumluluğu harmanlayarak 'yaşanabilir bir gelecek' sunacak sürdürülebilir kalkınma vizyonunun oluşturulabileceğine inanıyoruz. Tüm paydaşların katılımı ile gerekli politikaları oluşturduğumuz ve uyguladığımız takdirde, doğal kaynakların dengeli kullanıldığı, ekonomik ve sosyal alanda sürdürülebilir gelişmeye sahip 'yaşanabilir' bir dünya için geç kalmış değiliz.''
   
''Vatandaşlar olarak katılımcı olmamız önemli''
    
 Kongrede ilk hedefin, Türkiye'nin mal ve hizmet üretiminde kaliteyi yakalaması, şirketlerinin ve kurumlarının evrensel ölçekte kaliteyi tutturması olduğunu anlatan Boyner, ''Mal ve hizmet üretiminde şirket yönetiminde, rekabetçi iş anlayışında, evrensel kalite düzeyleri yakalamamızın, biz siyasette kentli olma bilincinde vatandaşların hakları ve hukukunun korunmasında, ekonomik alanda yakaladığımız kalite düzeylerine gelebilmemizin önünü açmasını umuyoruz. Vatandaşlar olarak, Türkiye'nin gelişmesinde katılımcı olmamız gerektiğine inanıyoruz. Bu vesileyle, tam 21 yıldır tüm paydaşları bir araya getirerek geleceği öngörme ve bu doğrultuda hem kendimiz hem de gelecek kuşaklar için en doğru stratejileri belirleme imkanı sunan KalDer'e teşekkürü bir borç biliyoruz. Bugünkü zirvenin devlet-hükümet, sivil toplum kuruluşları, tüm toplum ve bireyler için birlikte yaratılacak bu dönüşümün kıvılcımı olmasını diliyoruz'' şeklinde konuştu.
    

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER