ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Mayıs 2013 Salı 15:54

Türkmenistan, Avrupa’ya doğalgaz ulaştıracak


Türkmenistan, Uluslararası Doğalgaz Kongresi’ne ev sahipliği yapıyor. Kongreye katılan Türkmenistan Dışişleri Bakanı ve Devlet Başkanı Yardımcısı Raşit Meredov, ülkesinin enerji kaynaklarını çeşitli yollarla uluslararası piyasalara ulaştırma politikası izlediğini ve Türkmen gazının Avrupa’ya ulaştırılması için çaba gösterildiğini söyledi.

Başkent Aşkabat’ta bugün 4. Uluslararası Doğalgaz Kongresi açıldı. 32 ülkeden 500’ün üzerinde yabancı delegenin katıldığı kongrede, Türkmenistan’ın global enerji pazarındaki rolü ve bu ülkenin enerji alanındaki uluslararası başarıları değerlendirildi.

ENERJİ SEKTÖRÜNDE ULUSLARARASI BAŞARI

Kongrenin açılış oturumunda konuşan Türkmen Dışişleri Bakanı Raşit Meredov, enerji alanında uluslararası bir başarıya imza attıklarını söyledi. Bakan Meredov, geçtiğimiz günlerde Türkmenistan’ın girişimiyle enerji kaynaklarının istikrarlı transitini sağlayacak tarihi kararın, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda oybirliğiyle kabul edildiğini hatırlattı.

Türkmen bakan, söz konusu kararın, enerji kaynaklarının boru hatları ile uluslararası pazarlara güvenli bir şekilde ulaşımının sağlanması ve diğer dağıtım sistemleri kullanılarak, uluslararası işbirliğinin geliştirmesine katkı sağlayacağını belirterek, bu yönde önemli adımların atılmasına da öncülük yapacaklarını kaydetti. Enerji sektöründe uzmanların bir araya getirerek, enerji güvenliği konusunda uluslararası hukuk altyapısının oluşturulması için çaba göstereceklerini söyleyen Meredov, bunun hem kendi ülkesi hem de diğer dünya ülkeleri açısından önemli olduğunu ifade etti.

AVRUPA PAZARINA ULAŞMAK İSTİYORUZ

Doğalgaz Kongresi kapsamında basın toplantısı düzenleyen Dışişleri Bakanı Raşit Meredov, Türkmenistan’ın uluslararası işbirliğine açık bir ülke olduğunu ve bu bağlamda enerji kaynaklarını çeşitli yollarla dünya pazarına ulaştırmak istediğini söyledi. Son yıllarda enerji alanında büyük projelere imza attıklarını söyleyen Meredov, güney ve batı güzergahları üzerinde çalışmaların sürdürüldüğünü kaydetti. Bakan Meredov, “Batı güzergahı Türkmen gazının Avrupa’ya taşınmasını öngörüyor. Bu bağlamda birçok proje üzerine çalışılıyor. Türkmen gazının Avrupa’ya ulaştırılması için ikili ilişkiler çok önemli. Avrupa Birliği ile enerji diyaloğumuz 2007 yılında başladı. 2008 yılında enerji sektöründe işbirliği memorandumu imzaladık. 2011 yılında Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso’nun Aşkabat ziyaretinde Türkmenistan ile AB arasında ortak çalışma grubunu oluşturma kararı alındı. Buna daha sonra Azerbaycan da katıldı. Hazar bölgesinin enerji kaynaklarını Avrupa’ya taşımak için Türkmenistan-Azerbaycan-Avrupa Birliği üçlü görüşmeler sürüyor. Türkiye’ye gelince, ortak dil, ortak kültüre sahip ülkeleriz. Türkiye ile her zaman işbirliğine açığız. Bundan dolayı geçen sene üçlü görüşmeye Türkiye Enerji Bakanı gözlemci olarak davet edildi. Bu ciddi bir proje ve bu proje ile ilgili çalışmaların sistematik olarak devam ettirilmesi gerek.” diye konuştu.

Uluslararası Doğalgaz Kongresi kapsamında fuar da açıldı. Fuara 20 ülkeden 45 şirket katılıyor.

Dünyada doğalgaz rezervi bakımından dördüncü sırada bulunan Türkmenistan, bundan sonra da enerji kaynaklarının istikrarlı ve güvenli şekilde uluslararası pazarlara ulaşması için çaba gösterecek.

Dünyanın doğalgaz kaynaklarının yüzde 12’sine sahip olan Türkmenistan, ayrıca petrol üretimini de düzenli olarak her sene artırıyor. Başta Çin olmak üzere Rusya ve İran’a doğalgaz ihraç eden Türkmenistan, enerji kaynaklarını Avrupa ve Güney Asya pazarlarına ulaştırmak için çaba gösteriyor. Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan (TAPİ) doğalgaz boru hattıyla Güney Asya pazarına ulaşmak isteyen Türkmenistan yönetimi, Trans-Hazar boru hattıyla da Türkiye üzerinde Avrupa’ya açılma planları yapıyor. Bu projelerle Türkmenistan 2020’de toplamda 250 milyar metreküp gaz üretmeyi ve söz konusu gazın güven içinde ihtiyacı olan ülkelere ulaştırılmasının önü açılmış oldu.

Doğalgaz rezervi bakımından dünyada Rusya, İran ve Katar’dan sonra dördüncü sırada bulunan Türkmenistan’daki sadece Galkynyş Gaz sahasının doğalgaz rezervi 26,2 trilyon metreküp.

Türkmen jeoloji kurumunun verilerine göre, Türkmenistan’da 153 doğalgaz ve 38 petrol yatağı açıldı. Doğalgaz yataklarının 142’si karada ve 11’i Hazar Denizi’nin Türkmen kıyısında bulunuyor. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER