ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Haziran 2013 Çarşamba 15:00

“Türkmen gazının ihracatında tek söz sahibi Türkmenistan”


"Turkmengaz" Devlet İşletmesi Petrol ve Gaz Enstitüsü Başkanı Akmurad Geldiyev yerel basınına yaptığı açıklamada, Türkmen gazının ihracatında söz sahibi olan yegane mercinin Türkmenistan Hükümeti olduğunu söyledi.

Söz konusu açıklamanın, Azeri medyasının geçtiğimiz hafta Bakü’de düzenlenen Hazar’ın Petrol ve Doğalgazı 2013 konulu uluslararası konferansta katılımcıların, “Türkmenistan, TransHazar doğalgaz boru hattının yapımında Azerbaycan’ın yardımına ihtiyaç duyuyor” açıklamasını yayınlamasının ardından gelmesi dikkat çekti.

Söz konusu açıklamaya atıfta bulunan Türkmen yetkili, bu ifadelerin gerçek durumu yansıtmadığını kaydederek, “Türkmenistan gaz sektöründe ilgili taraflar ile karşılıklı çıkara dayalı ve eşit işbirliğine ilgi gösteriyor. Bu konuda yardıma ihtiyaç duyulmuyor. Doğalgazın önemli kaynaklarına sahip olan Türkmenistan, bu kaynakları çeşitli yollarla dünya piyasasına ihraç etmeye çaba gösteriyor. Bu bağlamda, Avrupa öncelikli alanlardan birisidir.”

Geldiyev, Türkmen gazının Avrupa’ya sevkiyatı konusunda son iki yıldır Türkmenistan-Avrupa Birliği-Azerbaycan hattında müzakerelerin devam ettirildiğini ve gaz sektöründe uzun vadeli işbirliği için temel ilke ve koşulların tespitine yönelik yasal bir çerçeve oluşturmak için çalışmaların yürütüldüğünü ifade etti.
Bununla ilgili üst düzeyde çalışma grubunun oluşturulduğunu ifade eden Türkmen yetkili, sözkonusu grubun birkaç kez bir araya geldiğini belirtti.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER