ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Temmuz 2014 Perşembe 14:57

Türkiye'ye gelen turist sayısı arttı

Türkiyeye gelen turist sayısı arttı

Yılın ilk 5 ayında Türkiye'yi ziyaret eden yabancı turist sayısının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,08 arttı.Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, yaptığı açıklamada, Türkiye'nin dünyada en çok turist çeken ülkeler arasında 6'ncı, elde edilen gelir bakımından da 10'uncu sırada olduğunu belirtti.

Yılın ilk 5 ayında turist sayısının geçen yıla oranla arttığına dikkati çeken Çelik, "Elimizdeki verilere göre, ilk 5 ay itibariyle yabancı ziyaretçi sayısındaki artış, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,08 olarak görülüyor ancak özellikle temmuz-eylül döneminin ülkemiz turizmi açısından oldukça iyi bir dönem olacağını düşünüyoruz. Yıl sonunda ise turist sayısında 40 milyonu aşacağımızı tahmin ediyoruz. İstanbul'da ilk 6 ayda yaklaşık yüzde 9, Antalya'da yüzde 5,5'lik artış görülmüştür" dedi.

Çelik, Türkiye'nin turist çeşitliliğini koruduğunu ve turizm rakamlarının istikrarlı bir şekilde büyüdüğünü ifade etti.

2023 hedeflerinin 50 milyon turist ve 50 milyon dolar gelir olduğunu hatırlatan Çelik, turist sayısındaki istikrarlı artışın, 2023 hedeflerinin doğru şekilde, doğru zamanda tutacağını göstermesi açısından sevindirici olduğunu söyledi.

Çelik, "Ülkemiz geçen sene golf şampiyonasına ev sahipliği yaparak golf turizmini de başlattı. Turizmdeki çeşitliliğin turist rakamlarını daha da arttıracağını düşünüyoruz" ifadesini kullandı.

Türkiye'nin komşu ülkelerindeki siyasi karışıklıkların turizme olan etkisine ilişkin soru üzerine Çelik, 
Türkiye'yi tercih eden turistlerin, Türkiye ile ilgili dış propagandalardan çok etkilenmediklerini ve Türkiye'ye daha önce gelenlerin anlattıklarından yola çıkarak, Türkiye'nin güvenli ve istikrarlı bir ülke olduğunu düşündüklerini belirtti.

Bakan Çelik, Türkiye'nin tanıtımıyla ilgili önemli çalışmalar yaptıklarını, özellikle sosyal mecralarda tanıtım için yeni bir strateji uygulamaya koyduklarını aktardı.

Dünyanın herhangi bir yerinde Türkiye'yi de etkileyecek bir olay olduğunda hemen bir kriz masası oluşturduklarını belirten Çelik, bu gibi durumlarda bakanlığın en üst düzey ekiplerini Rusya, Almanya, İngiltere gibi Türkiye için önemli turist merkezlerine gönderdiklerini ve o bölgelerdeki insanları birinci ağızdan bilgilendirdiklerini sözlerine ekledi.

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER