ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Şubat 2013 Çarşamba 11:57

"Türkiye’ye ekonomi dersi almaya geldik"


Yemen Planlama ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Muhammed Saeed Al-Sadde, Türkiye’nin ekonomide büyük başarılar elde ettiğini dile getirdi. Muhammed Saeed Al-Sadde, ekonomi dersi almak için ülkeye geldiklerini de vurguladı.

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Yemen Planlama ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Al-Sadde’yi konuk etti. Görüşmede Türkiye’nin Yemen için örnek teşkil ettiğini belirten Al-Sadde, “Tüm dünya biliyor ki Türkiye siyasi istikrarı temin etti. Tabii ekonomik istikrar da bunun ardından geldi. İşte Türkiye’nin bu başarıyı hangi yöntemlerden yararlanarak elde ettiğini görmek, ders almak için buraya geldik.”dedi.

Al-Sadde, Ankara’da alanında deneyimli isimlerden ekonomide uygulanan reformları, IMF ile diyalogu, istihdamı artırma yollarını, yerel yönetime dair birikimleri öğreneceklerini aktardı.

Yemenli Bakan, siyasette de Türkiye’yi örnek aldıklarını, buna göre adım attıklarını sözlerine ekledi.

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz da Türk İşbirliği Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) kanalıyla Yemen’e 8 milyon 500 bin TL kadar bir destek sunduklarını bildirdi.

Yemen heyetiyle birlikte 2 gün toplantı yapacaklarını duyuran Cevdet Yılmaz, Türkiye’de uygulanan kamu-özel ortaklığı konusunda sunumlar yapacaklarını kaydetti.

Yemen ekonomisinin çeşitlenmesi gerektiğini belirten Yılmaz, “Yemen’in petrol dışı ürünler üretmesi ve ihraç etmesi, Yemen ekonomisinin çeşitlenmesi bizi son derece memnun eder.” ifadesini kullandı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER