ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Mayıs 2013 Cuma 11:44

"Türkiye'nin son 10 yıldaki büyümesini hayranlıkla izliyoruz"

"Türkiyenin son 10 yıldaki büyümesini hayranlıkla izliyoruz"


Türkiye'ye resmi ziyarette bulunan Japonya Başbakanı Şinzo Abe, Türkiye'nin son 10 yıldaki büyümesini hayret ve hayranlıkla izlediğini söyledi. Abe, İstanbul ile Tokyo’nun 2020 Olimpiyat Oyunları’na adaylığını hatırlatarak, İstanbul'un ev sahipliği yapmaya hak kazanması halinde ilk alkışlayanın kendisi olacağını ifade etti.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu ve Türk-Japon İş Konseyi tarafından Ankara Hilton Otel'de düzenlenen 20. Türk-Japon İş Konseyi'nin açış konuşmasını yapan Abe, ‘Türkiye’ kelimesinin Japonlar için çok güzel bir anlam ifade ettiğini belirterek, iki ülke arasında uzun yıllara dayanan dostluk ilişkileri bulunduğuna dikkat çekti. Yaklaşık 30 yıl önce Türkiye'ye gelen ilk Japonya Dışişleri Bakanı Şintaro Abe’nin babası olduğunu aktaran Abe, kendisinin ilk defa babası ile Türkiye’ye geldiğini kaydetti. Türkiye-Japon İş Konseyi'nin 20'nci toplantısında bulunmaktan duyduğu mutluluğu dile getiren Abe, Türkiye’nin yaş ortalamasına işaret ederek, genç nüfusun birlikte değerlendirilebileceğini kaydetti.

NÜKLEER ENERJİDE İŞ BİRLİĞİ ÇAĞRISI

Japonya’nın hızlı koşmak istediğini anlatan Japon Başbakan, çalışan Türk insanını, gözünü ileriye çeviren Türk insanını yakından izlediklerini bildirdi. Japon işadamlarının Türkiye’ye daha fazla ziyarette bulunmak istediğini, bunun gerçekleşeceğini vurgulayan Abe, iş birliği sınırının ufuk çizgisi olduğunu söyledi. Türkiye ile iş birliğinin önünde hiçbir engel olmadığının altını çizen Abe, Türkiye’nin jeopolitik konumuna dikkat çekerek, özellikle nükleer enerji konusunda iş birliği yapmayı arzuladıklarını dile getirdi. Abe, yine sağlıkta, eğitimde ve gıdada ortak çalışmalar yürütebileceklerine değindi.

Öğleden sonra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşeceğini ifade eden Abe, "Bu görüşmelerde Türkiye ile Japonya arasındaki stratejik diyaloğun artacağını ümit ediyorum. Özellikle savunma alanında da çalışmalarda bulunacağız. İlişkiler yeni bir boyut kazanacak." ifadelerini kullandı.

"2020 OLİMPİYAT OYUNLARI'NDA İSTANBUL'U İLK BEN ALKIŞLAYACAĞIM"

Abe, ayrıca İstanbul ve Tokyo'nun 2020 Olimpiyat Oyunları'na ev sahipliği yapmak için aday olduklarını anımsatarak, "Eğer İstanbul, Olimpiyat Oyunları'na ev sahipliği yapmaya hak elde ederse, bunu ilk alkışlayan ben olacağım. Aynı şekilde Tokyo Olimpiyatları düzenleme hakkı elde ederse hiç şüphem yok ki bizi de ilk tebrik eden Türkiye olacaktır." diye konuştu.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan da Türk ve Japon iş dünyasının gerek iki ülke arasında gerekse üçüncü ülkelerde ortak çalışmalar yapabileceklerini belirterek, yakında Japonya’ya gerçekleştireceği ziyaretle iki ülke iş dünyasının önemli iş birliği anlaşmalarına imza atacağını söyledi. İki ülke arasındaki ticaret hacminin çok yoksul olduğuna işaret eden Çağlayan, iki ülkenin toplam dış ticaret hacminin 2 trilyon dolar, bu rakam içerisinde iki ülkenin ticaret hacminin 3.2 milyar dolar olduğunu hatırlatarak, bu rakamın çok az olduğuna dikkat çekti.

Özellikle üçüncü ülkelere yapılacak ortak çalışmaların önemli olduğunu vurgulayan Çağlayan, Japon Başbakan Abe’ye Türkiye’nin jeopolitik konumunu değerlendirme çağrısında bulundu. Türkiye’nin 56 ülkeye yaklaşık 4 saatlik mesafede bulunduğunu anlatan Çağlayan, üçüncü ülkelerle ticarette bunun önemine değindi.

ÇAĞLAYAN: JAPON İŞADAMLARI CİMRİ DAVRANIYOR

Japon işadamlarının geçen yıl dünyaya doğrudan 122 milyar dolar yatırım yaptığını, fakat Türkiye’ye son derece cimri davrandığını dile getiren Çağlayan, Başbakan Abe’yi ziyaretinden dolayı teşekkür etti. Yeni yatırım teşviklerinin Japonya için büyük bir fırsat olduğunu aktaran Çağlayan, kayıptan kazanca geçilmek isteniyorsa bunun adresinin Türkiye olduğunu söyledi. Çağlayan, Serbest Ticaret Anlaşması’nın da bir an önce imzalanması çağrısında bulundu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER