ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Nisan 2013 Cuma 13:26

"Türkiye'nin moderatör olması iftihar edilecek bir durum"

"Türkiyenin moderatör olması iftihar edilecek bir durum"


Enerji ve Tabbii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Uluslararası Enerji Ajansı Platformu’nda Türkiye'nin moderatör olmasının, iftihar edilecek bir durum olduğunu söyledi. Yıldız, “Türkiye’nin siyasi istikrarı arttıkça ve sürdürülebilir hale geldikçe uluslararası arenada bu tür aktiviteler Türkiye lehine daha da yoğunlaşıyor.” dedi.

        Taner Yıldız, Kayseri Erciyes Üniversitesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen 3. Uluslararası Bilişim Kongresi’ne katıldı. Bakan Yıldız, kongreye gelişi sırasında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı.

        Türkiye’nin Uluslararası Enerji Ajansı Platformu moderatörü seçilmesiyle ilgili Yıldız, bunun Türkiye adına iftihar edilecek bir konu olduğunu söyledi.

        Uluslararası Enerji Ajansı Platformu’nda 30’a yakın ileri ülkenin ve gelişmelerini tamamlamış ülkelerin buluştuğu hatırlatan Yıldız, "Paris’te merkezi dönem başkanlığı olarak da Türkiye’ye, Enerji Bakanlığı'na verdiler. Türkiye’nin siyasi istikrarı arttıkça ve sürdürülebilir hale geldikçe uluslararası arenada bu tür aktiviteler Türkiye lehine daha da yoğunlaşıyor. Ana moderatör olarak Türkiye olacak ana konuşmacı olarak bizler olacağız ve inşallah yönlendiren de bizler olmuş olacağız. Bu açıdan Türkiye adına iftihar ettiğimiz bir durumdur diye düşünüyorum." şeklinde konuştu.

        "TÜRKİYE’NİN EN SAĞLAM ÇATISI AKKUYU’DA OLACAK"

        Çernobil faciasının yıldönümünün hatırlatılması üzerine de Bakan Yıldız, bu kazadan çıkarılacak önemli dersler olduğunu ifade etti. Yıldız, “Buradan çıkarılan dersler ışığında Akkuyu ve Sinop’ta yapılacak nükleer santrallerin her türlü güvenliğini alıyoruz" dedi.

    Çernobil'de yaşanan kazaların önemli olduğunu vurgulayan Yıdız, “Ukrayna’daki bu konuyla ilgili toplantılara da gittik. O kazadan sonra 144 tane santral yapıldı. Yani ülkeler gelişmelerini sanayileşmelerini enerji ile alakalı tedariklerini sürdürmek için şu anda nükleer güç santralleriyle alakalı çalışmalarını devam ediyorlar. Türkiye gerek Çernobil’den gerekse Fukujima'dan çıkartılacak her türlü sonuçlarını, her türlü dersleri Akkuyu’da ve Sinop’taki yapacağı santrallere uygulayacaktır. Güvenlik birimleriyle alakalı her türlü tedbiri alacaktır. Hiç şüphesiz ki ben şuna inanıyorum. Türkiye’nin en sağlam çatısı birçok açıdan Akkuyu’da inşa edilecek olan 22 milyar dolarlık bir yatırımla beraber inşa edilecek olan Akkuyu nükleer santralinde olacaktır. Bizler vatandaşımızı ülkemizi riske edecek ve sıkıntıya sokacak herhangi bir işte bulunmayız. O açıdan Çernobil önemli bir derstir. Ama kararlılığımızı etkileyen bir husus değildir." şeklinde konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER