ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Çok Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Temmuz 2013 Çarşamba 16:49

Türkiye’nin ilk Sultani üzüm hasadı başladı

Türkiyenin ilk Sultani üzüm hasadı başladı


Türkiye’nin ilk Sultani çekirdeksiz üzüm hasadı, Denizli’nin Buldan ilçesinde başladı. Hasat dolayısıyla Doğanköy köyünde düzenlenen Tarla Günü’ne Buldan Kaymakamı Ahmet Erdoğdu, Denizli Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Sezgin Kutlu, Buldan Ziraat Odası Başkanı Muammer Al, ilçe müdürlüğünden teknik personel ve üreticiler katıldı.

Burada bir konuşma yapan Ziraat Odası Başkanı Al, bu yıl çok iyi bir üretim dönemi geçirdiklerini belirterek, “Geçen yıl yaşadığımız dolu afeti, bu yıl çok şükür olmadı. Bu yıl rekoltenin 100 bin ton civarında olmasını bekliyoruz. Üretimimizin tamamına yakını, iyi tarım uygulamalarına göre kontrollü olarak yapılıyor. Bu konuda İl Tarım Müdürlüğü'ne teşekkür ediyorum. Üzümlerimizin yüzde 70’i ihraç ediliyor. Yurtiçindeki vatandaşlarımız da Buldan üzümünü güvenle tüketebilir.” dedi.

İl Müdürü Kutlu ise Buldan bölgesinde Sultani çekirdeksiz üzümün Türkiye’nin erken ilk hasadının yapıldığını belirterek, “Bu sene kalite ve verimimiz çok iyi. Müdürlük olarak üreticilerimizin daha kaliteli ve bol üretim yapmalarını sağlamak amacıyla bu bölgede Çiftçi Tarla Okulu ve Entegre Kontrollü Ürün Yönetimi (EKÜY) projeleri uyguluyoruz. Ayrıca bölgede konuşlanmış erken uyarı istasyonlarımız ve tuzaklarımız sayesinde zamanında, doğru ilaç kullanımını sağlıyoruz. Bu sayede hem ürün hem kalite artıyor hem de ilaç kalıntısının önüne geçerek güvenli gıda üretimi sağlıyoruz. Tüm üreticilerimize bol kazançlı ve bereketli bir sezon diliyorum.” diye konuştu.

Kaymakam Erdoğdu da Buldan’ın, Türkiye’nin en erken ve en güzel üzümlerinin yetiştiği yer olduğunu dile getirerek, “Bu topraklarda yetiştirilen ürünler Avrupa’ya, Rusya’ya, İngiltere’ye, Arabistan’a gidiyor. Saray sofralarını süslüyor. Üzümlerimizin kalitesi, her geçen yıl daha da artıyor.” dedi.

Konuşmalardan sonra ilk üzüm hasadı yapıldı. Denizli, 436 bin 857 dekarlık bağ alanı ve yıllık 395 bin 682 ton üzüm üretimiyle Manisa’dan sonra ikinci sırada yer alıyor. Denizli’nin bağ alanları, ağırlıklı olarak Çal, Güney, Buldan ve Bekilli ilçelerinde. 38 bin 242 dekar bağ alanına sahip olan ilçe ve köylerde, Türkiye’nin ilk turfanda Sultani çekirdeksiz üzümü yetiştiriliyor. İlçenin Yenicekent, Doğanköy, Oğuz ve Bölmekaya köylerinde erkenci yetiştirilen Sultani üzüm, yurtiçi ve yurtdışına satılıyor. 


KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER