ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Sisli
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Temmuz 2013 Perşembe 15:24

Türkiye'nin ilk ayçekirdeği hasadı başladı

Türkiyenin ilk ayçekirdeği hasadı başladı


Kahramanmaraş Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İhsan Emiralioğlu, Sütçü İmam Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kadir Saltalı ve Türkoğlu İlçe Müdürü Hayri Uyduran ilçemizde yapılan 2 bin 100 dekar alanda ayçekirdeği hasatında incelemelerde bulundular.

İlçedeki üretimin tamamını gerçekleştiren, ayçekirdeği ticareti yapan bir firmanın yetkilisi olan Ahmet Karakuş, 18 yıldan beri ayçekirdeği işi ile uğraştıklarını, Türkoğlu ilçesinde 2 bin 100 dekar arazi kiralayarak ayçekirdeği ekimi yaptıklarını, dekara 1 kg. çerezlik ayçekirdeği tohumu kullandıklarını, sulu şartlarda dekardan 300 kg ayçekirdeği aldıklarını söyledi.

Türkiye'de çerezlik ayçekirdeği hasadının en erken Türkoğlu’nda yapıldığını belirten Karakuş, çekirdeğin kilosunun 3.5-5 TL den satıldığını, buradan elde edilen ürünün iç ve dış piyasaya özellikle Rusya, Almanya, Azerbaycan, Dubai, Libya’ya pazarladıklarını söyledi. Türkoğlu ilçesinde, toprakların yüksek verimli olması, sulama imkânlarının varlığı ve erkencilik nedeniyle yetiştiriciliğe başladık. 2 bin 100 dekar ayçekirdeği’nin hasadının 250 işçiyle 25 gün sürdüğünü, Ziraat Odasının belirlemiş olduğu günlük amele yevmiyesi olan 30 TL gündelik verdiklerini belirtti.KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER