ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Kasım 2012 Salı 11:53

Türkiye'nin hızlı büyüyen teknoloji şirketleri


Deloitte Teknoloji Fast50 Türkiye 2012 Programı kapsamında belirlenen ve son 5 yıllık büyüme performsansları dikkate alınarak seçilen Türkiye'nin en hızlı büyüyen teknoloji şirketleri, düzenlenen törenle ödüllendirildi.
    
Türk Telekom'un sponsor olduğu ve Türkiye'de yedi yıldır düzenlenen programın bu yılki birincisi geçen yıl ikinci olan Elkotek oldu. Son beş yılda yüzde 13.880 büyüme kaydederek birinci olan Elkotek'i, yüzde 11.368 büyüme ile Tektronik, yüzde 4.345 büyüme ile FG Dijital Teknolojiler izledi.
    
Programda, Türk Telekom Teknoloji Özel Ödülü'nü İnnova kazandı, büyükler ligi olarak anılan ''Big Stars'' kategorisinde ise ilk üçte sırasıyla Koç Sistem, Turkcell Teknoloji ve İnnova yer aldı.
    
Türk Telekom Teknoloji Başkanı Timur Ceylan, yaptığı açılış konuşmasında, teknoloji dünyasının her geçen gün baş döndürücü hızla geliştiğini ve yakınlaştığını söyledi.
    
Bu çağda en önemli fark yaratan etkinliğin inovasyon olduğuna işaret eden Ceylan, inovasyonla rekabetçiliğin, yeni fikirlerin, girişimlerin, inovasyon kültürünün, Ar-Ge'nin, girişimcilik ruhunun şirketleri rekabette farklılaştırdığını dile getirdi.
    
İnovasyon ve teknolojik gelişmenin, ekonomik büyüme ve kalkınmanın özel yatırımcıyla bağdaşma izni olduğunu, yeni girişimlerin ise inovasyonun en önemli iş gücü olduğunu vurgulayan Ceylan, ''Türk Telekom olarak teknolojiye öncülük etmeyi çok önemsiyoruz. Araştırmalar ekonomik büyümenin önemli bir yüzdesini oluşturur. İletişim bilgi teknolojileri alanında faaliyet göstermek bizi sürekli fark yaratmaya yöneltiyor'' diye konuştu.
    
Ceylan, bu nedenle Türkiye'nin en hızlı büyüyen 50 teknoloji firmasını belirleyen ''Deloitte Fast 50'' programını çok önemsediklerini de ifade etti.
    
Deloitte Türkiye TMT Lideri ve Ortağı Tolga Yaveroğlu da, Deloitte Teknoloji Fast50 Programı'nın 1995 yılında Silikon Vadisi'nde başladığını, bugün 37 ülkede uygulanan bir program haline geldiğini ve Türkiye'nin de 2006 yılından beri bu programa dahil olduğunu belirtti.
    
Yaveroğlu, Türk teknoloji şirketlerinin bu programda büyük başarı gösterdiklerini belirterek, ''Türkiye'de Deloitte Teknoloji Fast50 Programı'nda dereceye girenler, 2009 ve 2011 yıllarında Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (EMEA) ülkeleri arasında yapılan Fast500 şirketleri içinde birinci olarak başarıya imza attılar. Bu sene programda yer alan teknoloji şirketlerini de Deloitte Teknoloji Fast500 EMEA Programı ile yeni iş bağlantıları kurma ve yeni pazarlara açılma gibi pek çok fırsat bekliyor'' diye konuştu.
    
Yazılım şirketleri ağırlıkta
    
Programda yer alan firmaların yüzde 60'ını yazılım şirketleri oluşturdu. 2012 programının sonuçları 2011 ile karşılaştırıldığında ise telekomünikasyon ve network şirketlerinin oranının yüzde 22'den yüzde 14'e düştüğü, bunların yerini internet ve yazılım şirketlerinin aldığı görüldü.
    
İstanbul merkezli 35 firmanın katıldığı programda, Ankara'dan da 11 teknoloji firması yer aldı. En çok katılım açısından Bu illeri Kocaeli ve Mersin takip etti.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER