ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Mayıs 2013 Cumartesi 11:40

Türkiye'nin gelinliği İzmir'den


Türkiye'deki iç pazar talebinin büyük çoğunluğunu karşılayan İzmir'deki gelinlik ve abiye firmaları dış pazarlara açılıyor.
     Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Emre Kızılgüneşler, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son yıllarda sektörün yavaş yavaş sanayileşmeye doğru gittiğini belirterek, "Şu anda Ege bölgesi abiye sektörü özellikle iç piyasaya dağıtımda çok kuvvetli. Biraz işin ihracat kısmını geliştirmeye çalışıyoruz. İhracat kısmında bazı sıkıntılarımız var. Bunların başında ulaşım, İstanbul ile rekabet ve yüksek gümrük duvarları geliyor" dedi.
     Türkiye'de gelinlik ve abiye sektörünün reel ihracatının 120 milyon dolar olduğunu ancak bavul ticareti hesaba katılmadığını, gerçek rakamın aslında bunun 3-4 katını bulduğunu dile getiren Kızılgüneşler, sektörün ihracattaki büyüklüğünü yıllık üretim ve üretici sayısına bakarak, yaklaşık 500 milyon dolar olarak gördüklerini ifade etti.
     Kızılgüneşler bu ihracatın yarısının da İzmir'den gerçekleştiğini, kentte bu alanda faaliyet gösteren yaklaşık bin 200 firma olduğunu kaydetti.
     İç pazara yapılan dağıtımda İzmir'in merkez olduğuna işaret eden Kızılgüneşler, "İzmir'in gelinlik ve abiye sektöründeki toplam büyüklüğünün yaklaşık 150-200 milyon dolar olduğunu düşünüyoruz. İzmir'de üretilen gelinliklerin Türkiye'nin dört bir yanında ve dünyada satıldığını görüyoruz" diye konuştu.
    
     -"Kuzey Afrika ve Orta Doğu'dan yoğun talep var"-
    
     İzmir'de 13-16 Şubat 2013 tarihleri arasında yapılan Gelinlik, Damatlık ve Abiye Giyim Fuarı'nın sektör üzerinde büyük ölçüde olumlu etkisi olduğuna dikkati çeken Kızılgüneşler, iç piyasaya odaklanan sektörün, bu fuardan sonra dış piyasaya açıldığını söyledi.
     Kızılgüneşler, gelinlik ve abiyenin herkesin yapabileceği bir iş olmadığını belirterek, "Dünyada bu konuda rekabet edeceğimiz ülke sayısı çok az" dedi.
     Arap Baharı'ndan sonra Kuzey Afrika ve Orta Doğu ülkelerinden yoğun taleple karşılaştıkları vurgulayan Kızılgüneşler, Almanya'da 3,5 milyon Türk'ün yaşamasının bu ülkeye gelinlik ihracatını artırdığını kaydetti.
     Kızılgüneşler, gelinlik ve abiye sektöründe şubattan hazirana kadar yoğun bir şekilde iç piyasa odaklı çalışıldığına değinerek, Orta Doğu ve Kuzey Afrika'da ise havaların daha sıcak olması sebebiyle düğün sezonunun daha geniş olduğunu sözlerine ekledi.
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER