ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Az Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Mart 2013 Çarşamba 12:41

Türkiye'dw değiştirme süresi 8 yıl

Türkiyedw değiştirme süresi 8 yıl


Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER), tüketicisini yakından tanımak amacıyla yaptırdığı bir araştırmada, Türk insanının mobilya takımını değiştirme süresinin 8 yıl olduğunu belirledi.

Türkiye’de mobilya sektörünün nabzını tutan MOSDER, tüketicisini yakından tanımak için yaptığı araştırmalar ve açıklanan tüketim raporlarına göre 43 üyesi ile birlikte yol haritaları çizmeye ve tüketicinin talebine göre arz oluşturmaya devam ediyor. Önde gelen araştırma firmalarının raporlarından yola çıkarak açıklanan bilgiler Türk tüketicisinin profilini ortaya koyuyor.

    Türkiye’de mobilya alırken tüketicinin en çok dikkat ettiği noktalardan biri ödeme koşulları. Aldığı ürünün vade farksız taksitlere bölünmesi, taksit sayısının ortalama 12 ay olması ve iskonto gibi uygulamalar tüketicinin mobilya alma aşamasındaki en önemli nedenleri oluşturuyor. Taksitinin senetle ya da kredi kartıyla yapılması, ürün alınan yerin güvenilir olması, satış sonrası hizmet gibi unsurlar mobilya alıcısının karar aşamasını en çok etkileyen maddelerin başında geliyor.

    Türk tüketicisi genellikle markalı mobilyaları tercih ederken, markasız ürün alma aşamasında ise ürünün kalitesi konusunda ince eleyip sık dokuyor. Alınan ürünün dayanıklı ve uzun yıllar kullanılmasını isteyen tüketiciler satın alma sırasında dayanıklılık konusuna da önem veriyor.

    Önde gelen araştırma şirketlerinin yaptığı araştırmalara göre Türk tüketicisi ortalama 8 yılda bir mobilyasını değiştiriyor. Bu oran İç Anadolu’da artış gösterirken, Akdeniz’de ise azalıyor. Bölgelerin coğrafi, sosyo-kültürel koşullarına göre farklılık gösteren bu oranlar yıllar geçtikçe Türk tüketicisinin değişen mobilya kullanım alışkanlıkları gözler önüne seriyor. Eski zamanlarda 20 yıl, 30 yıl kullanılan mobilyaların yerini, artık ortalama 5-10 yıl kullanılan, eskimese bile modası geçti diye değiştirilen mobilyalar alıyor.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER