ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Mart 2013 Çarşamba 15:24

Türkiye’den uluslararası güç birliği çağrısı

Türkiyeden uluslararası güç birliği çağrısı


Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer, siber güvenliğin ve roaming (web dolaşım) bedellerinin indiriminin uluslararası güç birliği ile mümkün olabileceğini vurguladı. Acarer, bu konularda alınacak önlemlerin bilişimde ilerlemelere ve yeni yatırımlara imkan tanıyacağına işaret etti.


BTK Başkanı Acarer ile Türk Telekom Grubu CEO’su Hakam Kanafani, Güney Asya, Ortadoğu ve Kuzey Afrika Telekomünikasyon Konseyi (SAMENA) tarafından tertip edilen ‘Beyond Connectivity 2013’ adlı etkinliğe katıldı. Etkinlikte telekom sektörü temsilcilerine hitap eden Tayfun Acarer, ilk olarak Over The Top (OTT) servisinin network operatörleri ile bağlantılarının yeniden ele alınması gerektiğini belirtti. Operatörlerin OTT’den kaynaklanan zararlarının belirlenmesini talep etti.

Öte yandan sektöre connectivite ya da bağlantı kavramına odaklanmayı öneren Acarer, “Bu devamlı sorun teşkil ediyor. Sorun, gelişmekte olan ülkeler ile ilgilidir. Bunun için yerel internet servis sunucuları ortaya koyulmalı, fiyatlar da uygun seviyelere gelmeli.” dedi. İnternet güvenliğinin önemine de değinen Acarer, şunları kaydetti:

“Daha güvenli internetin en önemli amacı çocukları ve aileleri zarar verici içeriklerden korumaktır. Geçen sene biz Güvenli İnternet’i uygulamaya koyduk. Bu uygulama, çocuklar ve aileler için olup bedelli değildir ve gönüllülüğe dayanır. Bunun için herhangi bir programa yahut Soft Ware’e gerek yoktur. 10 saniye içinde elde edilebilir. Yani Güvenli İnternet’e aileyi ve geleceği koruma adına ehemmiyet veriyoruz. Bu konuda deneyimlerimizi diğer ülkeler ile paylaşmadan yanayız.”

Siber güvenliğin internet güvenliği ile aynı olmadığına temas eden Acarer, “Siber güvenlik bilişimde elde edilecek ilerleme için önemlidir. Konu uluslararası güç birliği gerektirir. Geçen sene siber güvenlik alanında birtakım faaliyetlerimiz oldu. Burada temennimiz uluslararası ortaklık ve deneyim paylaşımıdır.” ifadelerini kullandı. Bireye ait verilerin korumaya alınmasının hayati olduğunu anlatan BTK Başkanı Acarer, şöyle devam etti:

“Bireyin hakları temel alınmalı, ona ait detayların güvenliğine eğilinmelidir. Bu anlamda e-ticaret alanına odaklanılarak tüketici hakları temel alınmalıdır. Yakın vadede savaş bu nedenle olacaktır. Bir diğer önemli konu da uluslararası roaming. Roaming tarafının önemli bir bedeli vardır. Bu durum, uluslararası telekom servislerini önlüyor. Elimizden geleni yapıp rooming bedelini indirmeli, bilişimde ilerlemeye katkı sunmalı, bu anlamda ülkeler olarak güç birliği yapmalıyız.”

Fatih Projesi’ne de temas eden Tayfun Acarer, “Bu önemli bir eğitim yatırımdır. Bununla 42 bin okul, 600 bin sınıf en yeni bilişim ürünleri ile buluşacak. Projenin 7 milyar doları aşan bedeli olacak, maliyet bu. Biz, burada da edindiğimiz deneyimleri diğer ülkelerle paylaşmaya açığız.” dedi.

Acarer, SAMENA’nın katkıları ile dünyanın önde gelen telekom aktörlerini bir araya getiren ‘Beyond Connectivity 2013’ün ortak alanları ve faaliyetleri perçinleyebileceğini de sözlerine ekledi.

TÜRK TELEKOM’DAN 13 MİLYAR LİRA YATIRIM

Türk Telekom Grubu CEO’su Hakam Kanafani ise SAMENA’nın dijital ilerlemede önemli rol oynadığını, sektörel sorunlara deva olduğunu aktardı. Kanafani, SAMENA’da bulunan telekom aktörlerini bir araya gelmeye, dijital evrime adapte olarak gelirlerini artırmaya çağırdı.

Türk Telekom’un ekonominin büyümesinde önemli payı olduğundan söz eden Kanafani, 81 ilde fiber yatırımlarının devam ettiğini bildirdi. Kanafani, “Ekonomide elde edilen başarılara uyumlu olarak 2005’ ten bu yana 13 milyar lira yatırım yaptık. Büyümeye 2012’de devam ettik. Bu dönemde gelirlerimiz yüzde 6,4 artışla 13 milyar lirayı buldu. FAVÖK 5,1 milyar TL oldu. Yatırımlar 2, 4 milyar TL’ye dayandı.” açıklamalarında bulundu.

6-7 Mart günlerini kapsayan, Türk Telekom’un ana sponsoru olduğu ‘Beyond Connectivity 2013’te siber güvenliği, rooming ücretleri ve bilişimde gelinen aşama ele alınacak.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER