ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Çok Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Şubat 2013 Salı 14:43

Türkiye'den Bosna-Hersek'e yatırım desteği


Türkiye'nin Saraybosna Büyükelçisi Ahmet Yıldız, "AB'ye Uyum ve Ekonomik İşbirliği Bağlamında Kültür ve Medeniyetler Arasında Birer Köprü Olarak Türkiye ve Bosna-Hersek" projesi kapsamında bölgedeki yatırımları artırmak için ülkenin kuzeyinde Bosna Sırp Cumhuriyeti bölgesindeki Biyelina kentini ziyaret etti.
    
Büyükelçi Yıldız, kentteki temasları çerçevesinde ilk olarak Biyelina Belediye Başkanı Miço Miçiç, Biyelina Belediye Meclisi Başkan Yardımcısı Slavişa Markoviç ve Biyelina Beldiye Başkan Yardımcısı Huso Zeçkoviç'le bir araya geldi. Yıldız'a, Bosna-Hersek'le İlişkileri Geliştirme Merkezi (BİGMEV) temsilcisi Almir Mukaça ve Bosna Ziraat Bankası temsilcisi Eldar Agiç de eşlik etti.
    
Bosna-Hersek Avrupa Hareketi'nin organize ettiği "Avrupa Birliği'ne Uyum ve Ekonomik İşbirliği Bağlamında Kültür ve Medeniyetler Arasında Birer Köprü Olarak Türkiye ve Bosna-Hersek" projesi kapsamında düzenlenen toplantıda, Türkiyeli iş adamları ile Biyelina bölgesi iş adamları arasındaki işbirliği olanakları görüşüldü.
    
Biyelina Belediye Başkanı Miçiç toplantıda, büyükelçi Yıldız'a Biyelina kentinin tarım potansiyeli, nüfusu ve çoklu etnik yapısı hakkında bilgi verdi. Türkiye'nin ekonomik anlamda büyük bir ilerleme kaydettiğini belirten Miçiç, Bosna'nın aynı zamanda gerek kültürel gerek medeniyet bağlarıyla Balkanlar'a, Balkanlar'ın da Türkiye'ye bağlı olduğunu söyledi.
    
Belediye Başkanı Miçiç, içinde bulunulan ekonomik krizden çıkmanın başlıca yolunun ekonomik işbirliği olduğuna da işaret etti.
     Belediye Başkanının düşüncelerine katıldığını ifade eden büyükelçi Ahmet Yıldız da tüm siyasi anlaşmazlıkları bir kenara bırakıp ülkedeki herkesin Bosna-Hersek ekonomisini geliştirmek için çalışması gerektiğini vurguladı.
     Ülkedeki siyasi çözümsüzlüklerin ekonomiyi de etkilediğine işaret eden Yıldız, AB ve NATO'ya entegrasyon süreci başladığında yatırım anlamında da bir gelişme yaşanacağını, Bosna-Hersek ekonomisinin de bununla işbirliği yapacak hale gelmesi gerektiğini söyledi.
     Türkiye'nin Bosna-Hersek genelindeki yatırımlarının artması gerektiğini ifade eden Yıldız, göreve ilk başladığı dönemde Türkiyeli yatırımcıların Bosna-Hersek'e dair bazı çekinceleri olduğunu hatırlatarak, "Ben onlara duyduklarına aldırış etmemeleri ve sadece yollarına devam etmelerini söyledim. Benim burada olmam, yatırımcıların da buraya gelmesi için bir mesaj" dedi.
     Türkiye'nin Saraybosna Büyükelçisi Yıldız ve beraberindeki heyet, Biyelina ziyareti kapsamında bölgedeki iş adamlarıyla da görüşecek.
    
    

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER