ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL7°C
Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Eylül 2013 Cumartesi 21:59

Türkiye'deki en yaygın hastalıklardan ölene sigorta ödeme yapmıyor

Türkiyedeki en yaygın hastalıklardan ölene sigorta ödeme yapmıyor


Bankalardan değişik adlarda çekilen krediler için 'Tüketici Kredilerine Yönelik Hayat Sigortası' uygulanıyor. Bankalar bu sigortayı kredi faiz oranlarını düşük ya da yüksek tutarak şart koşuyor. Tüketici kredi alırken sigortayı kabul etmezse faiz oranı 1.29'a çıkartılıyor. Kabul ederse de faiz oranı 0,88'e düşüyor. Ancak tüketicinin imza attığı forumdaki 'kalp hastalıkları, kanser, böbrek yetmezliği, karaciğer yetmezliği, felç, beyin damarları hastalığı, sinir sistemi hastalığı veya benzeri yaşamsal risk taşıyan bir hastalıktan hayatını kaybetmesi durumunda poliçeden herhangi bir ödeme yapılmayacağı' maddesi oldukça dikkat çekici. Daha önce bir hastalık nedeniyle ölüme sigorta ödeme yapmazken, şimdi sayı 7 ve üzerine çıktı.

Bankalardan ihtiyaç, otomobil, konut gibi kredi çekenler ilginç bir uygulamayla karşılaşıyor. Bankalar, kredi çeken tüketiciye 'Tüketici Kredilerine Yönelik Hayat Sigortası'nı şart koşuyor. Eğer sigorta yaptırmazsanız kredinin faiz oranı yükseltiliyor. Sigorta yaptırırsanız da kredi faiz oranı düşmesine karşın, sigorta süresi içerisinde, tüketici kalp hastalıkları, kanser, böbrek yetmezliği, karaciğer yetmezliği, felç, beyin damarları hastalığı, sinir sistemi hastalığı veya benzeri yaşamsal risk taşıyan bir hastalıktan hayatını kaybetmesi durumunda poliçeden herhangi bir tazminat ödemesi yapılmayacağı ifade ediliyor.

Kayseri'de bir tüketici, geçmiş yıllarda çektiği kredi ile ilgili sigorta uygulamasında sadece kanserden dolayı ölümlerde poliçeden herhangi bir tazminat ödenmeyeceği maddesinin yer aldığını belirtti. Bayram nedeniyle aldığı 25 bin liralık ihtiyaç kredisinde ise bu durumun tamamen değiştiğine şahit oldu. Tüketici, aldığı kredi ile ilgili bir yıllık sigorta yaptırması banka tarafından talep edildi. Kabul etmeyince, alacağı kredi için uygulanacak olan faiz oranının 0.88'den 1.29'a çıkartılacağı beyan edildi. Bunun üzerine daha fazla faiz ödememek için sigorta yaptırdı. Bir yıllık "Tüketici Kredilerine Yönelik Hayat Sigortası" için 157 lira 50 kuruş ödedi.

Tüketicinin aldığı krediyi, bir yıllık hayat sigortası ile ölümü durumunda kredi borcu ve bu borca ait faiz ile masraflarının toplamını geçmemek kaydıyla sigorta şirketi ödemeyi kabul etmiş oldu. Ancak hayat sigortasını yapılmasına karşın, sigorta şirketi tüketiciye imzalattığı forumda bazı hastalıklardan dolayı ölüm olması durumunda kredi ile ilgili hiçbir ödeme yapılmayacağı maddesi koydu. Hastalıkları sıralayan sigorta, poliçedeki son maddede, sağlık beyanına ilişkin bilgileri doğruluğunu tüketiciye imzalatarak, bu hastalıklarla ilgili herhangi bir bulgunun ölümde tespit edilmesi durumunda tazminat ödemesi yapılmayacağını açıkça ilan ediyor.

Tüketiciler, konulan bu maddenin tamamen kredi kullananların aleyhine olduğunu, Türkiye'de ölüm sebepleri arasında yer alan ilk 5 hastalığın bilinçli olarak sigorta şirketi tarafından fırsat olarak değerlendirildiğini ileri sürüyorlar. Bankalar, kredi kullanan tüketicinin istediği takdirde sigorta yaptırmayabileceği ve zorunlu olmadığını dile getiriyor.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER