ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Çok Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Şubat 2013 Pazartesi 23:06

''Türkiye'deki ekonomik performans üçe katlandı''


Türk Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz, ''Almanya'da yaşayan Türk kökenli Alman vatandaşlarına yapılan saldırıların aydınlatılması amacıyla Merkel'in inisiyatifiyle kurulan araştırma komisyonunun çalışmalarının bir an önce sonuçlanmasının gerekliliği ve AB üyeliğine aday bir ülke olan Türkiye'nin Almanya'da yaşayan Türk kökenli vatandaşları için çifte vatandaşlık hakkının yeniden gözden geçirilmesinin önemi aşikardır'' dedi.

Hilton Hotel'de düzenlenen ''II. Türk-Alman CEO Forumu''nda konuşan Yılmaz, Alman Sanayiciler Federasyonu (BDI) ile uzun yıllardır güçlü bir işbirliğinin devam ettiğini belirtti.

Alman ekonomisinin Avrupa ve dünya genelindeki iktisadi sorunların çözümünde anahtar rol oynadığını dile getiren Yılmaz, ''Almanya'da yaşayan Türk kökenli Alman vatandaşlarına yapılan saldırıların aydınlatılması amacıyla Merkel'in inisiyatifiyle kurulan araştırma komisyonunun çalışmalarının bir an önce sonuçlanmasının gerekliliği ve AB üyeliğine aday bir ülke olan Türkiye'nin Almanya'da yaşayan Türk kökenli vatandaşları için çifte vatandaşlık hakkının yeniden gözden geçirilmesinin önemi aşikardır'' diye konuştu.

İkili ekonomik ilişkilerin daha da güçlenmesi için BDI ve TÜSİAD olarak iki kilit konu seçtiklerini kaydeden Yılmaz, bu konular üzerinde detaylı şekilde çalışarak, iki hükümetin temsilcilerine de somut öneriler sunmaya gayret ettiklerini belirtti. Bu doğrultuda Ortak Tutum Belgesi kaleme aldıklarını söyleyen Yılmaz, bu belgede enerji konusunda şunların ifade edildiğini bildirdi:

''Türkiye'nin artan enerji talebi, her yıl büyük miktarda enerji yatırımı gerektirmektedir. Önemli Alman enerji ve doğalgaz şirketleri halihazırda Türkiye'de faaliyet göstermektedir. Bu şirketlerini faaliyete girişmelerinin temelini serbestleştirilmiş, rekabetçi enerji ve doğalgaz piyasaları oluşturuyor. Bu alanda başta elektrik piyasası olmak üzere önemli ilerlemeler kaydedilmiş olmasını memnuniyetle karşılıyoruz. Ancak tam bir serbestleştirme sağlamak için doğalgaz piyasasının işleyişinin de elektrik piyasasını izlemesi gerekmektedir. Öngörülen enerji borsasının kuruluşu serbestleştirmenin daha da ileriye taşınmasına katkıda bulunacaktır.''

Yılmaz, diğer kilit konu olan inovasyonun da sadece teknoloji ile değil, aynı zamanda yeni fikirlerin ortaya atılıp paylaşılabildiği bir ortamın yaratılması ve yönetilmesi ile ilgili uzun vadeli çok boyutlu bir süreç olduğunu ifade etti.
    
''Türkiye'deki ekonomik performans üçe katlandı''
    
BDI Yönetim Kurulu Başkanı Ulrich Grillo da BDI olarak geçen yıldan yüzde 0,8'lik bir büyüme beklediklerini belirterek, ''Tabi ki Türkiye açısından bu önemli bir rakam değil. Türkiye bu yıl içinde yine ortalama yüzde 5'lik bir gelişme bekliyor ama biz bunu geçtiğimiz 10 yıl içinde ancak gerçekleştirebildik'' dedi.

Özel endüstrinin ve özel sektörün gelişmesi için çaba sarf ettiklerini kaydeden Grillo, ''Sanayi sektörünü güçlendirdiğimiz ölçüde başarılı olacağımızı düşünüyoruz. Almanya'daki ekonomik duruma baktığımız zaman son zamanlarda zorluklar içinde olmakla birlikte 2013 için umutluyuz ve BDI olarak geçtiğimiz yıldan yüzde 0,8'lik bir büyüme bekliyoruz. Tabii ki Türkiye açısından bu önemli bir rakam değil. Türkiye bu yıl içinde yine ortalama yüzde 5'lik bir gelişme bekliyor ama biz bunu geçtiğimiz 10 yıl içinde ancak gerçekleştirebildik'' diye konuştu.

Türkiye ile işbirliğinin kendileri için çok önemli olduğunu vurgulayan Grillo, son on yıl içinde Türkiye'nin ortalama yüzde 5'in üzerinde bir büyüme hızı geliştirdiğini fakat Almanya'nın yüzde 1'lerde kaldığını bildirdi.

Türkiye'deki ekonomik performansın üçe katlandığına dikkati çeken Grillo, Türk ekonomisinin Avrupa standartlarına hızlı bir şekilde ayak uydurduğunu söyledi.

Almanya'nın, Türkiye'nin en önemli ekonomik partneri olduğunu kaydeden Grillo, tekstil, otomotiv ve diğer birçok sektörde ortak girişimlerin olduğunu anlattı. Grillo, Güler Sabancı'nın Almanya'da bir şirketin yönetim kurulu üyeliğine davet edildiğini de hatırlattı.

Türk hükümetinin, 2023 yılına kadar Türkiye'yi en önemli ekonomik ülkelerden biri haline getirme vizyonuna sahip olduğunu kaydeden Grillo, 2023 stratejisi çerçevesinde teknoloji ve endüstrinin birlikte gelişmesinin söz konusu olacağını anlattı.

Endüstrinin, ''inovasyon, ilerleme ve gelecek'' anlamlarına geldiğinin altını çizen Grillo, ''Endüstri iki ülkeyi bir araya getirerek, bizi iki iyi partner haline getirmektedir. Ve bunu sağlayabilmek için Türkiye'nin uluslararası partnerleriyle yoğun bir işbirliği içinde olması gerekir ki biz burada bu desteği vermeye hazırız'' diye konuştu.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER