ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Mart 2014 Pazartesi 08:06

"Türkiye'de olgun bir sanayi var"

"Türkiyede olgun bir sanayi var"

Fransa, savunmada Türkiye ile iş birliği yapmak istiyor.


Fransız hava ve deniz kuvvetlerine üretim yapan 60 firma Türkiye'ye geldi. Havacılık devi Airbus'ın pazarlamadan sorumlu başkanı Norwan Lahoud "Türkiye'de olgun bir sanayi var" dedi

Sabah'ın haberine göre, Fransa ve Türkiye arasında ilişkileri güçlendirmek için Fransız hava, deniz kuvvetlerini içeren sivil 60 şirket Türkiye'ye geldi. Airbus Strateji ve Pazarlamadan Sorumlu Başkanı Norwan Lahoud, Fransız kobilerle, Türk kobilerin birbirlerini tanıması gerektiğini vurguladı. Lahoud, "Türkiye ile Fransa'nın ilişkileri 2. Dünya Savaşı öncesine kadar dayanıyor. Aslında siyasetinde ötesinde hem Türk Sanayi hem de alt yapıları tanımak istiyoruz" dedi.

Türkiye'ye 60 şirket geldi

Fransa Cumhurbaşkanı Francoise Hollande'ın ziyaretinin ardından Fransız havacılık ve savunma sanayisinden 60 şirket ve Fransa'nın üç ticari birliği de Türkiye'ye geldi. Airbus, Safran, Thales, MBDA gibi büyük şirketlerinde katıldığı toplantıda, Airbus Strateji ve Pazarlamadan Sorumlu Başkanı Norwan Lahoud, Türk savunma sanayisi hakkında samimi açıklamalarda bulundu.

Türk savunma sanayisinin olgunlaştığından bahseden Lahoud, "Bizim karşımızda Türkiye'de olgun bir sanayi var. Türkiye'de tabi iyi bir iş gücü de var. Önemli olan Fransız kobiler ile Türk kobilerin birbirini tanıması" dedi. İkili ilişkilerin son dönemde kazandığı ivmeden bahseden Lahoud, Türkiye ile ilişkilerin kötü olmasının düşünülemeyeceğine dikkat çekti. Lahoud, "Bizim coğrafi olarak yakın olmamız, ekonomik olarak çok yakın olmamız ve iki ülkenin de NATO üyesi olması, ilişkilerin uzun süreli kötü olamayacağını ortaya koyar" diye konuştu.

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER