ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL32°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mayıs 2013 Pazar 13:42

"Türkiye'de çalışmaktan gurur duyuyorum"


Fransız Lastik üreticisi Michelin'in Türkiye Genel Müdürü Marco Giuliani, Türkiye'de çalışmaktan gurur duyduğunu belirterek, "Son 3 yıldır Michelin Avrupa bölgesi toplantılarında markamızın diğer genel müdürleri bana gıpta ediyor çünkü tek büyüyen pazar bende" dedi.
     Giuliani, "Avrupa'daki diğer ülkelerde satışlar, yenilikler, ürün çeşitlendirmeleri kırmızı grafiklerle gösterilirken Türkiye hep yeşil, sürekli büyüme var" diye konuştu.
     Şirket markalarından olan BFGoogrich'in lansmanı sonrası AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Giuliani, Türkiye ekonomisinden övgüyle söz ederken gelişmekte olan oto lastik pazarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.
     Michelin'in Türkiye'yi 3 yıl önce küresel ağı içinde Avrupa bölgesine eklediğini anımsatan Giuliani, Türkiye gibi gelişen bir ekonomide çalışmaktan çok memnun olduğunu, şirket toplantılarında kendisine "Lucky guy" yakıştırmasının yapıldığını söyledi.
     Giuliani, "Beni böyle bir ülkeye gönderdiği için şirketime minnettarım. Son 3 yıldır Michelin Avrupa bölgesi toplantılarında markamızın diğer genel müdürler bana gıpta ediyor çünkü tek büyüyen pazar bende. Sadece Türkiye'nin grafikleri yeşil, Avrupa'daki diğer ülkelerde satışlar, yenilikler, ürün çeşitlendirmeleri kırmızı grafiklerle gösterilirken Türkiye hep yeşil, sürekli büyüme var. Ülkem olan İtalya'da, Fransa'da ve Macaristan'da çalıştım. Birçok ülkede işlerin nasıl yürüdüğünü bilirim ama şu an için Türkiye dışında çalışmak isteyeceğim başka bir Avrupa ülkesi daha yok" yorumunu yaptı.
     Avrupa'dan çeşitli arkadaşlarının Türkiye'ye gelerek piyasalara ilişkin ön araştırmalarda bulunduğunu anlatan Giuliani, Türkiye'ye uluslararası yatırım konusunda kendisinin "Daimi destekçi" olduğunu kaydetti.
     Büyüyen ekonomisi ve gelişen endüstrileri nedeniyle Türkiye'yi hem özel ilişkilerinde hem de profesyonel iş hayatında sürekli tavsiye edeceğini aktaran Giuliani, "İtalyan pasaportuna sahibim, burada ciddi bir İtalyan 'network'üne sahibim, şirketimden dolayı Fransız 'network'üm de var. O yüzden buraya yatırım araştırmaları için gelen iş adamlarıyla kontak halindeyim" ifadelerini kullandı.
    
     -"Kış lastiği uygulaması satışları 2'ye katladı ama orta vadede büyük bir fark yok"-
    
     Hükümetin kış lastiği kullanımına yönelik kararıyla kış lastiği satışlarının pazarı iki katına çıkardığını dile getiren Giuliani, şöyle devam etti:
     "Ama lastik üreticileri için bu aman aman bir hediye değil çünkü kış lastiğine yönelim yaz lastiği tüketimini azalttı. Yani uzun vadede bakıldığında toplam lastik satışında çok fazla değişim olmuyor ama ilk yıl sanki pazar patlamış gibi duruyor. Oysa orta vadede lastik üreticileri için olan şey, sadece satışların şekil değiştirmesi ama önemli olan kullanıcının güvenliği. Doğru lastiği doğru zamanda kullanması. 2010 ve 2011 yıllarında rekor sayıda 0 kilometre araç satışı oldu. O araçların lastik değişim süreleri yaklaştı. Bunun desteklediği ciddi bir pazar büyümesi de bekliyoruz."
     Batı Avrupa ülkelerinde bin kişiye düşen araç sayısının 650 civarında olduğunu, Türkiye'deyse 150'nin altında gerçekleştiğini aktaran Giuliani, "Türkiye'de otomotiv sektörünün, dolayısıyla da oto lastik sektörünün büyüme potansiyeli çok yüksek" dedi.
     Türkiye bayi yapılanmasında yatırımlara devam ettiklerini belirten Giuliani, "Biz burada yatırımı hiçbir zaman eksiltmedik. 2005'den bu yana sadece bayi noktasında 20 milyon liranın üzerinde alt yapı desteği yapıldı" bilgisini verdi.
     Giuliani, lastik hizmetlerinde Avrupa lideri olan perakende zinciri Euromaster ile geçen yıl gerçekleştirilen iş birliği çerçevesinde bu yıl sonuna kadar 300 bayisini Euromaster franchise çatısı altında toplayacağını da anlattı.
    
     -Akçagöz: "Büyüyen bir ülkede çalışmak keyif veren bir şey"-
    
     Michelin Türkiye'nin Pazarlama Direktörü Sertan Akçagöz ise günümüzde çok uluslu şirketlerin Türkiye operasyonlarında çalışmanın personel ve yöneticiler için gurur kaynağı olduğuna işaret ederek, "Büyüyen bir ülkede çalışmak keyif veren bir şey. Avrupa'ya bakıyorsunuz satışlar eksi yüzde 15 ama artıda görünüyorsunuz çünkü önceki ay yüzde 25 eksideydiniz. Böyle bir ortamda çalışmak tabi ki pek tat vermese gerek" değerlendirmesini yaptı.
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER