ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Mart 2014 Perşembe 14:57

Türkiye-Rusya Ticaret ve Yatırım Forumu


Rusya Federasyonu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sergei Katyrin, Türk müteahhitlerin Soçi Kış Olimpiyatları için yaptıkları tesislerin inşasının sadece nitelikli olmadığını, buna paralel olarak zamanında da yapıldığını belirterek, "Bu, olimpiyat oyunlarının başarılı bir şekilde geçmesinin en önemli koşullarından birisini oluşturmuştur" dedi.
Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON), Rusya Ticaret ve Sanayi Odası başkanlığında Moskova, Samara, Rostov, Tataristan, Vologda, Lipetsk sanayi ve ticaret odası başkanlarının da katıldığı "Türkiye-Rusya Ticaret ve Yatırım Forumu" düzenledi.
Katyrin, burada yaptığı konuşmada, dış ticaret konusunda iki ülke arasında denge olduğunun söylenebileceğini savunarak, "Çünkü Rusya'dan Türkiye'ye yaklaşık 4 milyon turist geliyor. Türkiye'den Rusya'ya o kadar turist gelmiyor maalesef. Bu anlamda turistlerin getirdiği gelir ile o dengeyi kurmuş oluyoruz diyebilirim" ifadelerini kullandı.
Rusya'da yaşayanlar için Türkiye'nin en yakın ülke olduğunu dile getiren Katyrin, Rusların çok fazla geldikleri Türkiye'yi bildiklerini aktardı. Rusya'daki insanlara "Yurt dışında nerede dinlendiniz?" diye sorulsa, çok büyük bir çoğunluğun Türkiye'de tatil yaptığını söyleyeceğini vurgulayan Katyrin, iki ülke arasındaki insani ilişkilerin son derece ilerlediğini ve turizmin de buna yardımcı olduğunu kaydetti.
Türk müteahhitlerin Soçi Kış Olimpiyatları için yaptıkları tesislerin inşasının sadece nitelikli olmadığını, buna paralel olarak zamanında da yapıldığını anlatan Katyrin, "Bu, olimpiyat oyunlarının başarılı bir şekilde geçmesinin en önemli koşullarından birisini oluşturmuştur ki, Soçi Olimpiyat Oyunları'nın başarılı bir şekilde geçtiği bugün dünya spor otoriteleri tarafından da kabul edilmiştir. Altyapısı, güvenlik, konaklama ve gıda açısından sporcuların tam hizmet aldığı bellidir ve bunda Türk meslektaşlarımızın çok büyük katkısı vardır" diye konuştu.
Rusya'nın tüm bölgelerinde Türk müteahhitlerinin çalıştığını anımsatan Katyrin, Rusya'da iş adamlarının ortak seçerken Türk iş adamlarını tercih ettiğinin altını çizdi. Rusya'da yaklaşık 12 milyar dolarlık Türk yatırımı olduğuna dikkati çeken Katyrin, "2013'te durum bir miktar değişti. Rus firmaları Türkiye'ye çok ciddi yatırımlar yaptılar, geçen yılın 9 ayı içerisinde 843 milyon dolarlık yatırım yaptılar. Biz bu süreci destekliyoruz. Olası kriz durumlarına rağmen tüm dünyada geçerli olan her iki ülkedeki yatırımcılarımız da karşılıklı olarak birbirlerine güven duyarak, yatırım yapmaya devam etmektedir. TUSKON bizim için önemli ve güvenli bir partner" değerlendirmesini yaptı.

- "Doing Business reytinginde 120. sıradaydık, şimdi ise 92. sıraya geldik"

Konuşmalardan sonra basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Katyrin, "Türk işadamlarının Rusya'ya ihracat yaparken gümrüklerde yaşadıkları sıkıntılarla" ilgili bir soruyu şöyle cevapladı:
"Sadece Türk iş adamları değil, Rus işadamları da bizim gümrüğümüzden şikayetçi. Bu sorunların bilincinde olan yönetim bununla ilgili önlemler almaya gayret ediyor. Mesela hızlı geçiş sağlamak için yeni önlemler alınıyor gümrüklerde ve bununla ilgili önemli adımlar atıldı bir yıl kadar önce. Doing Business reytinginde 120. sıradaydık, şimdi ise 92. sıraya geldik. İyileşme var. Hangi alanda ne tür sorunlar var, tam anlamıyla saptamaya çalışıyoruz. Bunların çözümü ile ilgili çözüm planları hazırlanıyor."
Rusya'da 4 milyondan fazla insanın Türkçe konuştuğunun söylendiğini aktaran Katyrin, "Bu iyi bir şey" ifadelerini kullandı.
Katyrin, Kırım'daki gelişmelerin yatırımları nasıl etkilediği soru üzerine ise "Rus tarafından bakıldığında yatırımlarımıza engel olacak hiç bir şey yok. Türk tarafından da bakıldığında ben Türk hükümetinden bu tür bir bir girişim ya da açıklama duymadım. Bizimle olan ekonomik ilişkilerini Kırım'a ya da orfdaki ilişkilere bağlayan bir açıklama duymadım. Böyle bir şey olacağını da sanmıyorum. Zaten gelmezdik. Biz olumlu düşünüyoruz" yorumunu yaptı.

- "Liderler iş dünyasının önüne 100 milyar dolarlık bir dış ticaret hacmi koydu"

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) Başkanı Rızanur Meral de Türkiye'nin stratejik ortağı Rusya'nın 150 milyona yakın nüfusu, 1,9 trilyon dolarlık gayri safi milli hasılası, 900 milyar dolara yaklaşan dış ticareti ve 208 milyar dolarlık dış ticaret fazlası ile dünyanın ekonomik devlerinden birisi olduğunu vurguladı.
Türkiye'nin de 17. büyük ekonomi olarak 400 milyar dolarlık dış ticaret hacmi ve dinamik iş dünyası ile Rusya için kıymetli bir komşu olduğunu belirten Meral, bu fırsatları daha fazla ticarete, daha fazla yatırıma dönüştürme mecburiyetinde olduklarını ifade etti.
Şu anda Türkiye ile Rusya arasında ticaret hacminin 33 milyar dolar civarında olduğunu hatırlatan Meral, bunun 7,3 milyar dolarının Türkiye'nin Rusya'ya satışı, 25,5 milyar dolarının da Rusya'dan ithalat olduğuna işaret etti. "Tabi burada ciddi bir dengesizlik göze çarpıyor" diyen Meral, Türkiye'nin 3,5 kat daha fazla mal ithal ettiğini, ilişkilerin sürdürülebilir olması amacıyla bunun biraz daha dengelenmesinin daha faydalı olacağına inandıklarını söyledi.
Liderlerin iş dünyasının önüne 100 milyar dolarlık bir dış ticaret hacmi koyduğuna değinen Meral, bu hedefi yakalamaya kararlı olduklarının altını çizdi.

- "Türk firmaları 20 yılda Rusya'da 40 milyar doların üzerinde projeyi hayata geçirdi"

Rusya'da yaklaşık 12 milyar dolarlık Türk yatırımı olduğuna dikkati çeken Meral, "Rus şirketlerin Türkiye'deki yatırımlarının toplamı da 9 milyar doların üzerinde. Önemli bir işbirliği alanımız da taahhüt sektörü. Geçtiğimiz 20 yıl içerisinde Türk firmaları Rusya'da 40 milyar doların üzerinde projeyi hayata geçirdi. 2018'de Rusya da gerçekleştirilecek dünya futbol şampiyonası için yapılacak projelerde de görev almak istemektedirler. Rusya Federasyonu, Türk müteahhitlik sektörü için cazibe merkezi olmaya devam edecek" şeklinde konuştu.
Meral, Putin'in politikaları sayesinde Rusya'nın yabancı yatırımcılar için cazip ve güvenli bir ülke haline geldiğini de anlattı.
Foruma gelen bölgeler hakkında bilgi veren Meral, "Moskova Bölgesi yaklaşık 25 milyon nüfusu ile finans, yatırım ve uluslararası iş merkezidir. Yıllık perakende ticaret cirosu 60 milyar, toptan ticaret hacmi ise 260 milyar dolar" dedi.
Türkiye'nin ihracatının yaklaşık yüzde 5'inin Rusya'ya yapıldığını anımsatan Meral, en fazla ithalat yapılan ülkenin ise Rusya olduğunu kaydetti. İki ülke için üçüncü ülkelerde de çok ciddi fırsatlar olduğunu kaydeden Meral, Rusya'da çok ciddi bir sermaye birikimi olduğunu dile getirdi.
Bu arada toplantı da Rusya Federasyonu İstanbul Başkonsolosu Aleksey Yerkhov da hazır bulundu.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER