ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Haziran 2014 Salı 16:27

"Türkiye reel faiz veren ender ülkelerden biri olmaya devam ediyor"

"Türkiye reel faiz veren ender ülkelerden biri olmaya devam ediyor"

Dünya Ekonomik ve Stratejik Araştırmalar Vakfı Başkanı ve Türk Hava Kurumu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ünsal Ban, faiz indirimini değerlendirdi.


Dünya Ekonomik ve Stratejik Araştırmalar Vakfı Başkanı ve Türk Hava Kurumu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ünsal Ban, "Tüm dünyada negatif faizler konuşulurken, Türkiye reel faiz veren ender ülkelerden biri olmaya devam ediyor. Bu da Sayın Başbakanımızın yıllardır ifade ettiği faiz lobisinin işine yarıyor" dedi.

Ban, Merkez Bankası'nın bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 9,50'den yüzde 8,75'e indirmesine ilişkin AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

İndirim kararının kesinlikle beklentileri karşılamadığını belirten Ban, Türkiye'de faiz oranının yüzde 5'ler civarında olması gerektiğini ifade etti. Ban, ekonomiye canlılık katmak, yatırımlar hızlandırmak isteniyorsa, faizin fırsat maliyeti olmaktan çıkarılmasının mutlaka zorunlu olduğunu bildirdi.

Buna karşın, Merkez Bankası'nın faiz oranlarını yüksek tutmakta ısrar ettiğine dikkati çeken Ban, şunları kaydetti:

"Oysa ki tüm dünyaya baktığımızda negatif faizler konuşuluyor. Biz ise reel faiz vermekte ısrar ediyoruz. Bize benzeyen
ülkelere baktığımızda da aynı durumu görüyoruz, negatif faiz veriyorlar. Türkiye ise reel faiz veren ender ülkelerden biri olmaya devam ediyor. Bu da Sayın Başbakanımızın yıllardır ifade ettiği faiz lobisinin işine yarıyor. O nedenle Merkez Bankası'nın görev tanımının yeniden gözden geçirilmesi ve bağımsızlığının yeniden sorgulanması gerekiyor.
Hiçbir kurum başkanının çıkıp, 'Merkez Bankası hiçbir vesayete tabi değildir' gibi ifadelerde bulunması doğru bir şey değil. Hepimiz biliyoruz ki bu ülkede işsizlik olduğu zaman, büyüme olmadığı zaman, faizler yüksek olduğu zaman tek sorumlusu Sayın Başbakan'dır, hükümettir. Vatandaş buna bakar ve Merkez Bankası, 'ben bağımsızım' diyerek, kendi bildiğini okuma hakkına sahip değildir."
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER