ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Haziran 2013 Salı 12:24

Türkiye, Mısır ile ulaşım anlaşmaları imzaladı


Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, resmi temasları dahilinde Türkiye'de bulunan Mısır Ulaştırma Bakanı Hatim Abdüllatif ile bir araya geldi. Görüşmenin ardından Türkiye ve Mısır arasında Karayolu Taşımacılık Anlaşması, Denizcilik Anlaşması ve Demiryolları İşbirliği Mutabakat Metni imzalandı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nda gerçekleşen görüşmede konuşan Binali Yıldırım, Karayolu Taşımacılığı anlaşmasına göre ikili taşımalar ve ülkeler üzerinden yapılacak transit taşımaların geçiş belgesiz olarak gerçekleşeceğini söyledi.

İki ülke arasında yapılacak boş giriş, yük alma ve üçüncü ülkelere geçiş belgelere tabi tutulacağını aktaran Yıldırım, Mısır üzerinden Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerine karayolu taşımacılığında önemli kolaylıklar sağlanacağını dile getirdi. Deniz Taşımacılığı anlaşmasının iki ülkeye ciddi anlamda katkı yapacağının altını çizen Yıldırım, “Aynı zamanda kısa bir süre önce karşılıklı olarak Rolo taşımacılığı yapan şoförlerimizin Mısır ile Türkiye arasında uçakla taşınması uygulamasını başlattık." ifadesini kullandı.

Yıldırım, bir gazetecinin Türkiye'nin büyüme rakamları ile ilgili sorusuna ise "2013'te de istikrarlı bir şekilde büyüme artarak devam ediyor. Bu ekonomimiz için önemli bir göstergedir." cevabını verdi.

Türkiye’nin ulaştırma alnındaki bilgi ve birikimden istifade etmek istediklerini bildiren Hatim Abdüllatif ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Deniz Otobüsleri yetkilileri ile buluştuğunu açıkladı. Mısır ile Türkiye‘nin köklü ilişkileri olduğuna işaret eden Abdüllatif, iki ülke arasında kardeşlik bağı olduğunu dile getirdi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER