ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Temmuz 2013 Pazartesi 17:49

Türkiye, Latin Amerika ve Karayipler’e açılıyor


Dışişleri Bakanlığı, Latin Amerika ve Karayipler’e açılım politikası doğrultusunda bölge ülkeleriyle çok taraflı platformlarda da işbirliğinin artırılması ve bölgesel kuruluşlarla ilişkilerin kurumsallaştırılmasının amaçlandığını bildirdi.

        Bakanlıktan yapılan açıklamada, bu çerçevede, Kolombiya, Meksika, Peru ve Şili’nin oluşturdukları Pasifik İttifakı’nın 29-30 Haziran 2013 tarihlerinde Kolombiya’nın Villa de Leyva şehrinde yapılan Bakanlar Toplantısı'nda Türkiye’nin ittifaka gözlemci üye olduğu bildirildi.

        Kolombiya, Meksika, Peru ve Şili arasında malların, hizmetlerin ve kişilerin serbest dolaşımı ile ticaretin serbestleştirilmesini öngören Pasifik İttifakı yaklaşık 200 milyon nüfuslu, 2 trilyon dolar GSYİH’ya ve 1 trilyon dolar dış ticaret hacmine sahip bir alanı kapsıyor.

        Pasifik İttifakı’nın İstanbul’da bir ortak ticaret ofisi açmasının öngörüldüğü belirtilen açıklamada, "Ülkemizin gözlemci üyeliğinin bölgeyle siyasi diyaloğumuzu daha da güçlendireceği, başta ticaret ve karşılıklı yatırımlar olmak üzere kalkınma, bilim, turizm ve kültür alanlarında işbirliğimize katkıda bulunacağı değerlendirilmektedir.'' ifadelerine yer verildi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER