ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Mayıs 2013 Cuma 22:14

"Türkiye-Kore Cumhuriyeti Serbest Ticaret Anlaşması ve İkili Ticari İlişkiler" konferansı


İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) ile Türkiye-Güney Kore İşadamları Derneği'nin (TURKOR) düzenlediği "Türkiye-Kore Cumhuriyeti Serbest Ticaret Anlaşması ve İkili Ticari İlişkiler" konulu konferans TOBB Plaza'da yapıldı.
     Konferansta konuşan Kore Cumhuriyeti Başkonsolosu Jeon Tae-Dong, Türkiye-Güney Kore Serbest Ticaret Anlaşması'nın iki ülke arasındaki mal ve hizmet ticareti ile yatırım ilişkilerine katkı yapacağını belirtti.
     İKV açıklamasında göre, Türkiye-Güney Kore İşadamları Derneği (TURKOR) işbirliğiyle düzenen "Türkiye-Kore Cumhuriyeti Serbest Ticaret Anlaşması ve İkili Ticari İlişkiler" konulu konferans TOBB Plaza'da gerçekleştirildi.
     Konferansta, 1 Mayıs itibarıyla yürürlüğe giren Türkiye-Güney Kore Serbest Ticaret Anlaşması'nın neler getirdiği ve taraflar arasındaki ticarete etkileri ele alındı.
     Konferansta, Ekonomi Bakanlığı yetkilileri Pınar Ersen Rousk ve Pınar Aslan ile Marmara Üniversitesi ve TEPAV Ticaret Çalışmaları Merkezi uzmanı Sait Akman, konuyla ilgili sunum yaptı. Konferansın açılış konuşmalarını İKV Genel Sekreteri Doç. Dr. Çiğdem Nas ile TURKOR Başkanı Ufuk Akalın, kapanış konuşmasını ise Başkonsolos Jeon Tae-Dong gerçekleştirdi.
     Tae-Dong, konuşmasında serbest ticaret anlaşmasının iki ülke arasındaki mal ve hizmet ticareti ile yatırım ilişkilerine katkı yapacağını belirtti. Konferansta 2012 yılında yüzde 3,6 oranında büyüme kaydeden Güney Kore'nin Türkiye'den sonra OECD'nin en hızlı büyüyen ekonomisi konumunda olduğuna dikkat çekildi. Türkiye ve Güney Kore arasındaki ticari işbirliğinin güçlenmesinin büyük önem taşıdığına işaret edilen konferansta, Türkiye ve Güney Kore arasında imzalanıp yürürlüğe giren anlaşmanın Türkiye'nin gelişen ticaret politikasında önemli bir dönüm noktası olduğu dile getirildi.
     Konferansta yapılan konuşmalarda şu görüşler ön plana çıktı:
     "Söz konusu anlaşma mal ticaretinin yanında hizmet ticareti ve yatırımları da kapsamakta, fikri mülkiyet hakları, rekabet, şeffaflık, sürdürülebilir kalkınma konularında işbirliği, tahkim mekanizmasını içeren anlaşmazlıkların halli prosedürü ile ilgili hükümler öngörmektedir. Anlaşma ile karşılıklı olarak pazara giriş avantajı, tarife indirimleri, hizmet ticaretinin gelişmesi, yatırım ve işbirliği imkanları açısından önemli kazanımlar elde edilecektir.
     Anlaşmanın yürürlüğe girmesiyle Kore'nin Türkiye'den ithalatının yüzde 84'ünde vergiler sıfırlanırken Türkiye'nin Kore'den ithalatının yüzde 54'ünde vergiler sıfırlanmaktadır. Bu anlaşma Türkiye'nin imzalayacağı diğer serbest ticaret anlaşmaları için bir model olma niteliği de taşımaktadır.
     Son yıllarda Güney Kore Asya bölgesinde önemli ve stratejik bir ticari aktöre dönüşmüştür. Avrupa Birliği ve ABD'nin yaptığı gibi Türkiye'nin de Asya eksenine kayan ekonomik güç merkezine yönelik girişimlerde bulunması şarttır. Güney Kore'nin toplam dış ticaret hacmi 2012 yılında 1 trilyon doları aşmıştır.
     Güney Kore uluslar arası ticarette en dikkat çekici gelişmelerden birini kaydeden bir ülkedir. 1948 yılında toplam ihracatı İngiltere'nin yüzde 0,2'si düzeyindeyken, bugün toplam ihracatta İngiltere'yi geçmiştir. 2011 Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) verilerine göre dünyada ihracat sıralamasında 7., ithalatta ise 9. konumdadır."
    
"Dış ticaret açığının Türkiye lehine gelişme göstermesi de beklenmektedir"
    
     Bu arada açıklamada, Güney Kore Cumhuriyeti'nin Türkiye'nin dış ticaretinde oran olarak en fazla açık verilen ülkelerden biri olması açısından önemli olduğu belirtildi.
     Güney Kore ile Türkiye arasındaki toplam dış ticaret hacminin 2012 yılında 6 milyar dolara ulaştığı hatırlatılan açıklamada, 2012 yılında Türkiye'nin Güney Kore'ye 485 milyon dolar değerinde ihracatta bulunurken Güney Kore'den 5,6 milyar dolar değerinde ithalat gerçekleştirdiği dile getirildi.
     Türkiye'nin Güney Kore ile dış ticaret açığının 2011 yılında 5,8 milyar dolar seviyesine yükseldiği, 2012 yılında ise dış ticaret açığının 5,1 milyar dolara gerilediği vurgulanan açıklamada, şu ifadelere de yer verildi:
     "Serbest ticaret anlaşmasının sağlayacağı avantajlar ile dış ticaret açığının Türkiye lehine gelişme göstermesi de beklenmektedir. Türkiye ve Güney Kore arasında bir serbest ticaret anlaşmasının imzalanması DTÖ çerçevesinde çok taraflı ticaret müzakerelerinin ilerlememesi ile ikili ve bölgesel serbest ticaret anlaşmalarının önemli derecede ivme kazanmasına da dayanmaktadır.
     Bu anlaşmalar çerçevesinde artık sadece gümrük vergilerinin kaldırılması hedeflenilmemektedir. Ticari ortaklar seçiminde, dikkate alınan en önemli hususlar arasında ticari ortağın pazar potansiyeli ve ticari ortağının ithalatında uyguladığı tarife dışı engeller ve diğer koruma önlemleri yer almaktadır. Yeni nesil serbest ticaret anlaşmalarıyla önemli düzeydeki vergi ve tarife dışı engellerin kaldırılmasının yanı sıra hizmetlerin serbestleştirilmesi ve yatırım ortamının iyileştirilmesi öngörülmektedir.
     İmzalanan ilk yeni nesil serbest ticaret anlaşmasının aslında Avrupa Birliği ve Güney Kore arasında gerçekleştiğini söylemek mümkündür. Güney Kore ile AB arasında 6 Ekim 2010 tarihinde imzalanan ve 1 Temmuz 2011 tarihinden beri yürürlükte olan Serbest Ticaret Anlaşması, Avrupa Birliğinin şu ana kadar akdettiği en önemli ve en kapsamlı ikili ticari anlaşma niteliğini taşımaktadır."

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER