ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Mart 2013 Çarşamba 14:06

Türkiye kentsel dönüşümde Mısır'a örnek olacak


Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Mısır'da yaşanan devrim sonrasında ülkenin yeniden yapılanmaya ihtiyacı olduğunu belirterek, bir süre önce Türkiye'yi ziyaret eden Mısırlı heyete Ankara'daki kentsel dönüşümün nasıl yapıldığı ile hangi süreçlerden geçildiğinin ayrıntılı olarak anlatıldığını bildirdi.
     Bakan Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Mısır Planlama ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Eşref el Arabi ve beraberindeki heyetin 14-15 Mart tarihlerinde Mısır-Türkiye Kalkınma İşbirliği Programı imzalanması amacıyla Ankara'ya bir ziyaret gerçekleştirdiklerini anımsattı.
     Türkiye ile Mısır'ın ortak tarih ve benzer kültürel özelliklere sahip olduğunu belirten Yılmaz, coğrafi konumu, entelektüel ve tarihi birikimi, Arap dünyasındaki yeri, nüfus büyüklüğü ve uluslararası ilişkiler ağı gibi nedenlerle bölgede ve dünyada hatırı sayılır bir ağırlığa sahip olduğunu söyledi.
    
     -Mısır ile ekonomik ilişkilere ayrı hassasiyet-
    
     Mısır'ın 2011'de iç sorunlar yaşadığını hatırlatan Yılmaz, ''Mısır'ın siyasi ve ekonomik istikrarı sadece Mısır halkı tarafından değil, bölge ülkeleri başta olmak üzere tüm dünya tarafından da dikkatle takip edilmekte. Bu doğrultuda Türkiye, Mısır ile olan ekonomik ve siyasi ilişkilere ayrı bir hassasiyet göstermekte. İlişkilerini daha da ileri taşıma yönünde önemli adımlar atıyor'' dedi.
     Bakan Yılmaz, Mısırlı heyetle yapılan karşılıklı görüşmelerde, yoksulluğun azaltılması, istihdam, sosyal destek programları, katı atık yönetimi, mesleki ve teknik eğitim, kentsel dönüşüm konularında görüş alışverişinde bulunulduğunu ifade eden Yılmaz, şunları kaydetti:
     ''Mısır Planlama ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Eşref el Arabi ile imzaladığımız Mısır-Türkiye Kalkınma İşbirliği Programı'nın ardından Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tirkayi'nin de hazır bulunduğu toplantıda heyete, Ankara'da hayata geçirilen kentsel dönüşümü anlattık.''
    
     -İşbirliği diğer ülkelere de örnek olacak-
    
     Yılmaz, Mısır'daki devrimin ardından ülkenin yeniden yapılanmaya ihtiyacı olduğuna dikkati çekerek, ''Bu nedenle Mısırlı heyete, Ankara'daki kentsel dönüşünüm nasıl yapıldığı, hangi süreçlerden geçildiği ve yapılan çalışmalar ayrıntılı bir şekilde anlatıldı'' dedi.
     Mısır ile yürütülecek kalkınma işbirliği çalışmalarının Türkiye için önemine vurgu yapan Yılmaz, ''Yürütülecek işbirliği çalışmaları, bölgedeki diğer ülkeler için de önemli bir örnek teşkil edecek, bu ülkelerin işbirliği çalışmalarına olan hassasiyetini artıracak'' diye konuştu.
    
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER