ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Kasım 2012 Pazar 16:47

Türkiye-İran arasında 'sınır'lı işbirliği


Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, ''Türk firmaları hangi teşvikten faydalanıyorsa İranlı iş adamları da aynı teşvikten istifade edecekler'' dedi.

Bakan Yılmaz, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Nezahat Çeçen Konferans Salonu'nda düzenlenen Türkiye-İran Sınır İlleri Ekonomik İşbirliği 4. Dönem Toplantısı'nda, Türkiye ve İran'ın binlerce yıllık bir geçmişe sahip iki önemli ülke olduğunu söyledi.

Türkiye ve İran'ın bölgede büyüklükleriyle, ekonomileriyle iki önemli güç olduğunu vurgulayan Yılmaz, ''Fakat bugüne kadar bu dostluğu, bu barışı yeterince ekonomik faydaya dönüştürdüğümüzü söyleyemeyiz. Liderlerimiz bu anlamda önümüze çok önemli hedefler koydular. Bu sene iki ülke arasındaki ticaret hacminin 20 milyar doları aşacağını tahmin ediyorum. 2012 yılının ilk 9 ayında zaten 18 milyar doları aşmış durumdayız. Fakat bu rakamlar bile aslında potansiyele göre çok düşük rakamlar'' diye konuştu.

Türkiye'nin dünyanın 16'ncı, Avrupa'nın 6'ncı büyük ekonomisine sahip olduğunu belirten Yılmaz, İran ekonomisinin ise bazı uluslararası ambargolar nedeniyle istenen noktada olmadığını dile getirdi.

İki ülkenin toplam nüfusunun 150 milyonun, ekonomilerinin de 2 trilyon doların üzerinde olduğunu aktaran Yılmaz, şunları kaydetti:

''İşte biz bu büyük potansiyeli, ticaretle, yatırımla daha fazla harekete geçirmeliyiz. Bunun için öncelikle ticaretin önündeki engelleri kaldırmalıyız. Bu çerçevede tercihli ticaret anlaşmasının bir an önce imzalanmasını temenni ediyorum. Ticaretin yanı sıra yatırımlar da çok önemli. İranlı iş adamlarına sesleniyorum, 'Lütfen gelin Türkiye'de yatırım yapın.' Türkiye'de yatırım yapan İranlı iş adamları bizim iş adamımızdır. Türk firmaları hangi teşvikten faydalanıyorsa İranlı iş adamları da aynı teşvikten istifade edecekler.''

İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Saidlu

İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Ali Saidlu ise Türkiye ve İran'ın potansiyellerini tam anlamıyla kullanamadığını belirterek, ''Komşumuz Türkiye, bugün çok güçlü bir devlet olarak, potansiyellerinden faydalanarak, dünyada ekonomik gücünü gösteren bir ülke haline gelmiştir. Bize verilen rakam ve istatistiklere göre, İran İslam Cumhuriyeti olarak dünyanın 17'nci ekonomik ülkesi olarak bulunuyoruz ve daha da ileri seviyelere ulaşmaya çalışıyoruz'' dedi.

Saidlu, şunları söyledi:

''Bu ifade ettiklerimiz yalnız ekonomik alanlarda işbirliği değil, bilimsel alanlarda İran İslam Cumhuriyeti bugün Allah'a şükürler olsun ileri teknolojide de çok büyük kazanımlar elde etmiştir. Türkiye bugün çok önemli uydular yapabiliyor. İran İslam Cumhuriyeti de çok önemli füzeler yapabiliyor ve çok büyük teknolojilere de her iki ülke imza atabiliyor. Aleyhimize olan olumsuz bütün propagandalara rağmen bugün İran İslam Cumhuriyeti nükleer enerji sahasında çok büyük başarılar elde eden bir ülkedir. Aleyhimize yöneltilen çok çirkin ve menfi propagandalara rağmen İran İslam Cumhuriyeti bugün nükleer enerjiden çok önemli ilaçlar elde ediyor ki bu ilaçlarla tedavisi mümkün olmayan hastalar tedavi olmaktadırlar.''

Konuşmaların ardından Ağrı Vali Mehmet Tekinarslan ile Batı Azerbaycan Valisi Wahid Jalalzade arasında mutabakat zaptı imzalandı.

Heyet daha sonra incelemelerde bulunmak üzere Gürbulak Sınır Kapısı'na gitti.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER