ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Nisan 2013 Salı 18:59

Türkiye İralanda ilişkileri artıyor


 Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Türkiye ve İrlanda arasındaki ticari ilişkilere dikkati çekerek, "İki ülke arasındaki ticaret hacmine baktığımızda neredeyse 6-7 yıldır 1-1,5 milyar dolar arasında gidip geliyor. Kuşkusuz bunu artırmak için çok çaba harcamamız gerekiyor'' dedi.
     Bakan Ergün, İrlanda Başbakan Yardımcısı, Dışişleri ve Ticaret Bakanı Eamon Gilmore ile bakanlıkta bir araya geldi.
     İrlanda ve Türkiye arasındaki ilişkilerin son zamanlarda artarak yoğunlaştığını belirten Ergün, bu durumdan büyük mutluluk duyduklarını söyledi. Ergün, AB'ye katılım sürecinde İrlanda'nın, Türkiye'nin yanında olmasının kendilerini fazlasıyla memnun ettiğini belirtti.
     Ergün, İrlanda'daki ekonomik ve teknolojik gelişmeleri yakından takip ettiklerini de söyledi.
     Türkiye İrlanda arasındaki ticari ilişkilere işaret eden Ergün, "İki ülke arasındaki ticaret hacmine baktığımızda neredeyse 6-7 yıldır 1-1,5 milyar dolar arasında gidip geliyor. Kuşkusuz bunu artırmak için çok çaba harcamamız gerekiyor. Biz bir araya gelebiliriz ama esas işi yapacak olan ticaret erbabı, sanayici ve yatırımcılarımızın daha çok bir araya gelmesi gerekiyor" diye konuştu.
     İstanbul'da bu yönde bir program gerçekleştirileceğini belirten Ergün, söz konusu programın ticaret rakamlarının gelişmesi açısından faydalı olacağını ifade etti. İrlanda ile yapılabilecek işbirlikleri olduğuna işaret eden Ergün, "Özellikle bilimsel ve teknolojik araştırmalar, teknoloji firmalarının işbirliği içinde hareket etmeleri, dünyanın değişik yerlerinde İrlanda ve Türkiye'nin birlikte yatırım yapmaları için önemli fırsatlar var" değerlendirmesinde bulundu.
    
     -İki ülke arasındaki ilişkiler gelişiyor-
    
     İrlanda Başbakan Yardımcısı, Dışişleri ve Ticaret Bakanı Gilmore da kendi AB Dönem başkanlıklarında hedeflerinin "Türkiye'nin 'tıkanmış' olan üyelik müzakerelerini yeniden canlandırarak devam etmesini sağlamak" olduğunu söyledi.
     İki ülke arasındaki ilişkilerin siyasetçilerle sınırlı tutulmaması gerektiğine işaret eden Gilmore, kendisiyle 24 firma temsilcisinin de Türkiye'ye geldiğini belirtti.
     Türkiye İrlanda arasındaki ticari ilişkilerin son 3 yılda yüzde 20 arttığını kaydeden Gilmore, ticaret hacminin artacağı potansiyel sektörlerden birinin de iletişim teknolojileri sektörü olduğunu söyledi. İrlanda ekonomisinin bu alanda oldukça güçlü olduğunun altını çizen Gilmore, "İrlanda ihracatının 3'te 1'ini bilgi iletişim teknolojileri oluşturuyor, aralarında Google, Apple ve Microsoft'un da bulunduğu 10 büyük teknoloji firmasından 9'u kilit operasyonlarını İrlanda'da yürütüyor" dedi.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER