ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Hafif Yağmur
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Ocak 2013 Çarşamba 21:49

Türkiye Irak'ta 'aracı' olmak istemiyor


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye'nin, merkezi Irak hükümetiyle Kuzey Irak arasındaki herhangi bir problemin çözümünün bir parçası olmak istemediğini belirterek, ''Daha doğrusu yorumların Türkiye üzerinden yapılmasını çok istemiyoruz. Enerji projelerinin de bu manada çok iyi değerlendirilmesi gerektiğini bir kez vurgulamak istiyorum'' dedi.
    
Dışişleri Bakanlığı tarafından düzenlenen 5. Büyükelçiler Konferansı'nda konuşan Bakan Yıldız, Türkiye'nin enerji politikaları hakkında büyükelçilere bilgi verdi.
    
Fosil kaynaklardan petrol ve doğalgazın hükümranlığının dünyada hala devam ettiğini kaydeden Yıldız, bunun da enerji alanındaki ilişkilerin seyrini belirlediğini kaydetti.
    
Enerji konusunda Türkiye'nin coğrafyasından kaynaklanan avantajları bölgede geliştirdiği birçok proje ile kullanmaya çalıştığını anlatan Yıldız, Rusya, İran, Türmenistan, Irak ve Azerbaycan ile geliştirilen birçok kaynak proje bulunduğunu, bunların bir kısmının çok iyi ilerlediğini, bir kısmının da zamana bırakıldığını ifade etti.
    
Kolombiya ve Venezuela gibi çok uzak ülkelerdeki petrol ülkeleriyle bile ilişki geliştirmeye çalışırken, komşu ülkelere duyarsız kalınamayacağını vurgulayan Yıldız, ''Hemen yanı başımızdaki Irak gibi ülkelerde de daha aktif bulunmak zorundayız'' ifadesini kullandı.
    
Rusya ile Türkiye arasındaki enerji alanındaki ilişkilerin Rusya Devlet Başkanı Putin'in ziyaretinden sonra daha iyi bir noktaya geldiğini kaydeden Yıldız, ABD ile de enerji alanında projelerin geliştirilmesi gerektiğini vurguladı.
    
Yenilenebilir enerji kaynakları konusunda yerli işletmecilik, uluslararası yatırım dönemini ön plana alacaklarını kaydeden Yıldız, özellikle güneş ve rüzgar teknolojilerinde buna önem verdiklerini bildirdi.
    
     NÜKLEER SANTRAL
    
Nükleer santraller konusunda Almanya gibi 2022 yılında nükleer santrallerden vazgeçmeyi açıklayan ülkelerin yanında, İngiltere gibi nükleer santral sayısını artırmaya karar veren ülkeler bulunduğunu ifade eden Yıldız, ''Türkiye bu konuda son derece kararlı, son derece net. Enerji kaynaklarını çeşitlendirmek ve sanayini güçlendirmek adına nükleer projeleri geliştirmek niyetinde'' diye konuştu.
    
Halen Rusya ile Akdeniz'de bir nükleer santral projesinin yürütüldüğünü hatırlatan Yıldız, Karadeniz'e yapılması planlanan ikinci nükleer santralle ilgili de Güney Kore, Çin, Japonya ve Kanada'dan firmalarla görüşmelerin devam ettiğini bildirdi.
    
Fukuşima kazasının Türkiye'ye bu konuda 1,5 yıl kaybettirdiğini anlatan Yıldız, ''Bunu telafi etmek için 3'üncü nükleer santralin jeolojik ve yer tespiti çalışmalarını 2'nci nükleer santrali yapacak firmaya yaptıracağız'' diye konuştu.
    
     IRAK'LA ILIŞKILER
    
Irak'la Türkiye arasındaki ilişkilere de değinen Yıldız, şu değerlendirmelerde bulundu:
    
'Irak'ın kuzeyi ile güneyinin, doğusu ile batısının bize göre fark etmediği, ama gördüğümüz muamelenin zaman zaman kuzeyi ile başka bölgelerinin fark ettiği bir ortamdayız. Biz merkezi Irak hükümetiyle Kuzey Irak arasındaki herhangi bir problemin çözümünün bir parçası olmak istemiyoruz. Daha doğrusu yorumlarının Türkiye üzerinden yapılmasını çok istemiyoruz. O yüzden enerji projelerinin de bu manada çok iyi değerlendirilmesi gerektiğini bir kez daha vurgulamak isterim.''
    
Bakan Yıldız, Türkiye'nin model ortağı olan ABD ile aslında model ortaklığın başlığının altını doldurabilecek projeleri de geliştirmesi gerektiğini söyledi. Yıldız, ''Her stratejik proje fizibil değildir. Ama stratejik ortaklığa düşen, bu stratejik projeleri de fizibil hale getirmektir'' dedi.
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER