ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Kasım 2012 Salı 13:28

Türkiye Irak pazarında kalıcı olmak istiyor


Türkiye-Irak Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TISİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Nevaf Kılıç, ''Tüm dünyanın pay almak istediği Irak'ta, payımızı kaybetmemek, aksine arttırmak için avantajlarımızı iyi değerlendirmeliyiz'' dedi.
    
Kılıç, bir otelde düzenlediği basın toplantısında, Irak'ın yeniden inşa edildiği bu dönemlerde, Türkiye'nin Irak'a siyasi ve ekonomik katkısının azımsanamayacak derecede olduğunu belirtti.
    
Irak'ın yeniden inşasında Türk iş adamlarının harikalar yarattığını dile getiren Kılıç, şöyle devam etti:
    
''Tüm dünyanın pay almak istediği Irak'ta, payımızı kaybetmemek, aksine arttırmak için avantajlarımızı iyi değerlendirmeli, bağlarımızı güçlendirmeliyiz. Halen bakir bir pazar olup, dünyanın ilgisini çekmeye devam eden Irak'ın siyasi, ekonomik, coğrafi ve stratejik açıdan büyük önem taşıdığı da unutulmamalıdır. İşte TISİAD'da bu gerçeğin bilinciyle Türkiye ile Irak arasında güçlü bir köprü kurma çabasındadır. Kuruluş çalışmalarımızı kısa sürede tamamlayarak, kurumsallaşma çalışmalarımızı hızlandırdık.''
    
TISİAD'ın büyük bir ihtiyaca cevap verdiğini ve bunu yoğun üyelik talebiyle de gösterdiğini ifade eden Kılıç, yurt içinde öncelikle Irak bölgesine yoğun olarak çalışan illere öncelik vereceklerini, yurt dışında ise ilk etapta Irak ayağının oluşturulmasını sağlayacaklarını söyledi.
    
Asıl hedeflerinin Irak'ın genelinde etkin hale gelmek olduğunu vurgulayan Kılıç, ''Irak sermayesinin Türkiye'ye çekilmesi ve Irak'ta iş yapmak isteyen Türk iş adamlarına yol gösterilmesi amacıyla, 'Irak bizim uzmanlık alanımız' sloganımızın doğrultusunda önemli başarılara imza atacağız'' diye konuştu.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER