ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Az Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Haziran 2013 Salı 14:21

Türkiye ilk çeyrekte yüzde 3 büyüdü


Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, yüzde 3 düzeyinde gerçekleşen ilk çeyrek büyüme oranının beklentilerin üzerinde olduğunu bildirdi.
Yorgancılar, yaptığı yazılı açıklamada, dünya genelinde küresel ekonomik krizin etkilerinin birkaç yıl daha devam edeceğinin öngörüldüğü bir ortamda, Türkiye'nin yılın ilk çeyreğinde yüzde 3 düzeyinde gerçekleşen büyüme oranının beklentilerin üstünde ve kısa vadeli beklentilerle uyumlu olduğunu belirtti.
Yorgancılar, "Türkiye, yılın ilk çeyreğinde beklentilerin üstünde ancak 2023 vizyonunun oldukça gerisinde büyümüştür" ifadelerini kullandı.
Yılın ilk çeyreğinde üretim açısından büyümeyi daha çok hizmetler ve inşaat sektörleri, harcamalar açısından ise devletin özel tüketim ve yatırım harcamaları ile özel tüketim kalemlerinin sağladığını vurgulayan Yorgancılar, büyümede ihracatın yerini kamunun katkısına bıraktığını söyledi. Yorgancılar, şunları kaydetti:
"İmalat sanayindeki yüzde 2,8'lik büyüme kriz yılları haricinde önceki dönemlerde gerçekleşen büyümenin çok çok altındadır. Türkiye'nin potansiyel büyüme oranının altında kalan bu hızın 2013 ve dolayısıyla da 2023 yılı hedeflerinin yakalanmasını zorlaştırmasına izin verilmemelidir. Bunun için öncelikle sosyo-psikolojik iklimde yaşanan kırılma giderilmeli, ardından da mali piyasalarda istikrar yeniden sağlanmalıdır."
Yorgancılar, yılın ilk çeyreğinde imalat sanayinde gerçekleşen büyümenin, 2002 yılı sonrasının en kötü ikinci oranı olduğunu vurgulayarak, şu ifadelere yer verdi:
"İmalat sanayinin büyümeye katkısı her geçen gün azalmaktadır. Dış talep yetersiz ve iç talep de daha çok ithal mallara yöneliyor. Çok ciddi yapısal sorunlarımız var. Yeni bir şeyler söylemek ve daha önemlisi yapmak gerekiyor."
Türkiye'de imalat sanayi üretiminin yaklaşık yüzde 40'ının düşük, yüzde 30'unun düşük orta, yüzde 20'sinin orta yüksek, yüzde 3-4'ünün ise yüksek teknoloji içeren ürünlerden oluştuğuna işaret eden Yorgancılar, "İhracatının yaklaşık yüzde 65-70'i düşük ve orta düşük teknoloji, ithalatının ise yüzde 50-55'i orta ileri ve ileri teknoloji içeren sektörlerden oluştuğunu biliyoruz. Dolayısıyla sektördeki bu yapı ile Türkiye'nin dış ticaret açığının sürdürülebilir bir düzeyde tutulması oldukça güçtür" görüşünü dile getirdi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER