ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Haziran 2013 Salı 12:52

Türkiye ilk çeyrekte yüzde 3 büyüdü


Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, birçok gelişmiş ve gelişmekte olan ülkede işsizlik oranlarının arttığı veya halen yüksek seviyede seyrettiği bir dönemde, Türkiye'de büyüme ve güçlü istihdam artışının birlikte gerçekleştirilmesinin önemli başarı olarak görülmesi gerektiğini belirtti.
Babacan, yaptığı yazılı açıklamada, yılın ilk çeyreğine ilişkin büyüme rakamlarını değerlendirdi.
Gayri Safi Yurtiçi Hasılanın (GSYH) reel olarak ilk çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 3 düzeyinde artış göstererek, beklentilerin üzerinde büyüme kaydettiğini belirten Babacan, takvim etkisinden arındırılmış GSYH'nin yıllık büyüme hızının birinci çeyrekte yüzde 3,7 oranında gerçekleştiğini ifade etti. Babacan, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış GSYH'nin ise hızlanarak yılın birinci çeyreğinde bir önceki döneme göre yüzde 1,6 oranında arttığına işaret etti.
Geçen yıl zayıf seyreden özel nihai tüketim harcamalarının, bu yılın ilk çeyreğinde büyümeye pozitif katkı sağladığını belirten Babacan, şunları kaydetti:
"Yılın kalanında özel kesimin katkısının artmasını beklemekteyiz. İlk çeyrekte kamu yatırımları da büyümeye önemli bir katkı sağlamıştır.
Bu yılın ilk çeyreğinde gerçekleşen büyüme rakamları, 2013 yılının tamamı için Orta Vadeli Program'da öngörülen büyüme oranları ile uyumlu bir görünüm arz etmektedir.
2010 yılından itibaren aralıksız büyüyen Türkiye ekonomisinde, 2013 yılı birinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre istihdamdaki artış 1 milyon 208 bin kişi olmuştur. Birçok gelişmiş ve gelişmekte olan ülkede işsizlik oranlarının arttığı veya halen yüksek seviyede seyrettiği bu dönemde, ülkemizde büyüme ve güçlü istihdam artışının birlikte gerçekleştirilmesi önemli başarı olarak görülmelidir"
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER